PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W Europie Środkowej zainwestowano 7,3 mld euro w nieruchomości komercyjne. Wzrost o 41 proc.

Autor: dlahandlu.pl 14 stycznia 2015 09:07

Według danych firmy Cushman & Wakefield łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynkach nieruchomości komercyjnych Europy Środkowej (w Polsce, Czechach, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech) wzrosła w czwartym kwartale 2014 r. do 2,9 mld euro, czyli wyniosła prawie tyle samo, co w rekordowym roku 2006, i więcej niż w trzecim kwartale 2014 r. (1,8 mld euro).

W skali całego roku zainwestowano w Europie Środkowej ponad 7,3 mld euro, co stanowi wzrost o 41% w porównaniu z 5,2 mld euro w 2013 r. Jest to wielkość zbliżona do rekordowego wolumenu inwestycji z 2007 r. wynoszącego 9,3 mld euro.

W czwartym kwartale ubiegłego roku wolumen obrotów w Polsce wyniósł 1,26 mld euro, dzięki czemu Polska umocniła dominującą pozycję na mapie inwestycyjnej Europy Środkowej. W 2014 r. zainwestowano w Polsce łącznie 3,13 mld euro, czyli nieznacznie więcej niż rok wcześniej. W sektorze nieruchomości biurowych odnotowano najwyższy poziom aktywności inwestycyjnej na polskim rynku od 2006 r., a w sektorze nieruchomości magazynowych zawarto w ubiegłym roku transakcje o rekordowej wartości.

Aktywność inwestycyjna wzrosła we wszystkich sektorach nieruchomości, zarówno w skali kwartalnej, jak i rocznej, a także w stosunku do średniej długoterminowej. W 2014 r. najwięcej zainwestowano w sektorze nieruchomości biurowych - 2,81 mld euro, co oznacza wzrost o 13% w porównaniu z 2013 r., oraz w sektorze handlowym, w którym wartość inwestycji wyniosła 2,32 mld euro (25% więcej niż 2013 r.). Natomiast na rynku nieruchomości magazynowych utrzymała się bardzo wysoka dynamika aktywności inwestycyjnej, o czym świadczy wzrost wolumenu transakcji aż o 470% powyżej średniej pięcioletniej (1,77 mld euro w 2014 r.).

Największą transakcją w Europie Środkowej w 2014 r. była sprzedaż portfela VGP obejmującego 11 parków logistycznych w Czechach na rzecz PointPark Properties (P3) za 523 mln euro. Natomiast największą transakcją dotyczącą pojedynczej nieruchomości był zakup budynku biurowego Rondo 1 w Warszawie przez fundusz Deutsche Asset & Wealth Management za 295 mln euro.

Przeczytaj także:

Na bieżący rok przewidujemy dalszy wzrost wolumenu transakcji inwestycyjnych na wszystkich rynkach Europy Środkowej. Będzie temu towarzyszyć postępująca kompresja stóp kapitalizacji we wszystkich sektorach, a zwłaszcza na podrynkach starających się dorównać Warszawie pod względem aktywności inwestycyjnej.

W poprzednich latach dominującą pozycję na rynku inwestycyjnym w Polsce miały niemieckie fundusze inwestycyjne. Natomiast w 2014 r. największą aktywność po raz pierwszy od 2011 r. wykazywały podmioty z USA, na które przypadło ponad 35% wolumenu obrotów. Warto zwrócić uwagę, że za sprawą największego polskiego ubezpieczyciela - Grupy PZU, 2014 rok był także przełomowy pod względem aktywności polskich inwestorów na rynku inwestycyjnym. W grudniu ubiegłego roku fundusz PZU Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Sektora Nieruchomości 2 zakupił bowiem portfel magazynowy Panattoni za 140 mln euro, co było największą pojedynczą transakcją polskiej grupy kapitałowej. W czwartym kwartale fundusz REINO Dywidenda FIZ, spółka zależna polskiej grupy REINO Partners, przeprowadził pierwszą transakcję inwestycyjną.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,09

  • Śr

    2,58

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane