PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W I kw. na rynek trafiło 10 tys. mkw. powierzchni handlowej

Autor: dlahandlu.pl 11 kwietnia 2017 15:34

W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 r. w Polsce do użytku oddano jedynie ok. 10 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, a całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej wyniosły ok. 11,2 mln mkw. Na koniec I kwartału br. w budowie znajdowało się ok. 550 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych z planowaną datą otwarcia do końca 2018 roku - wynika z analizy Colliers International.

— Dużą aktywnością w I kwartale odznaczał się sektor spożywczy. Zamknięcie sieci supermarketów Alma spowodowało ekspansję konkurencyjnych marek, które zajęły powierzchnie zarezerwowane wcześniej przez operatora. Przykładem takich transakcji są m. in.: Carrefour w Galerii Olimp oraz w centrum Aura w Olsztynie, Intermarche w Galerii Młociny, czy Piotr i Paweł w Klifie — mówi Katarzyna Michnikowska, dyrektor w Dziale Doradztwa i Badań rynku Colliers International.

Średni współczynnik powierzchni niewynajętej dla osiemnastu największych polskich miast utrzymuje się na niskim poziomie ok. 3,5%, najniższe pustostany notowane są w Warszawie, a najwyższe w Radomiu.

W I kwartale br. oddane do użytku zostały nowe części rozbudowanych centrów handlowych Auchan Hetmańska w Białymstoku i Outlet Park Szczecin. Od stycznia 2017 swoją ofertę zmienia Galeria Graffica (obecnie Outlet Graffica), która na skutek prowadzonej rekomercjalizacji stanie się pierwszym w regionie centrum wyprzedażowym.

W I kwartale br. w Polsce zadebiutowało kilka nowych sieci handlowych, m.in. Trespass (pierwszy regularny sklep w Blue City w Warszawie) i Freya (w poznańskim Starym Browarze). Z polskiego rynku wycofały się natomiast sieci Kipling i Stenders.

Wśród anonsowanych na początku roku umów najmu warto wymienić: P&C (4 000 m²) w centrum handlowym Wroclavia, Van Graaf (3 250 m²) w Forum Gdańsk, Zara (3 500 m²) w krakowskiej Serenadzie, Intermarche (2 610 mkw.) w Galerii Młociny w Warszawie, TK Maxx 2 400 m²) w Atrium Biała w Białymstoku czy Carrefour (2 200 mkw.) w Galerii Olimp w Lublinie.

Czasowy wzrost pustostanów w niektórych centrach handlowych spowodowany był zamykaniem na przełomie IV kw. 2016 oraz I kw. 2017 delikatesów Alma oraz sklepów z art. budowlanymi Praktiker. Powierzchnie te są jednak szybko absorbowane przez inne sieci supermarketów (Carrefour, Intermarche, Piotr i Paweł) i DIY (Leroy Merlin).

Na koniec I kw. 2017 r. w budowie znajdowało się ponad 550 tys. mkw. powierzchni centrów handlowych, z czego ukończenie blisko 55% planowane jest w okresie kwiecień-grudzień br.

Największymi budowanymi obecnie centrami handlowymi są: Galeria Młociny (70 tys. m²), Wroclavia (64 tys. m²), Galeria Północna w Warszawie (64 tys. m²) i Forum Gdańsk (62 tys. m²). Wśród najciekawszych projektów planowanych do otwarcia w latach 2018-2019 należy wymienić: IKEA Zabrze (65 tys. m²), Nowa Stacja Pruszków (27 tys. m²), Silesia Outlet (20 tys. m²) oraz rozbudowa Centrum Handlowego Janki (20 tys. m²) i Fortu Wola (sklep IKEA).

Na rok 2017 zapowiedziano kilka debiutów sieci handlowych na polskim rynku, wśród których warto wymienić marki z Grupy Iconix Brand.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane