W I kw. w Polsce zrealizowno transakcje nieruchomościowe o wartości 940 mln euro

Autor: dlahandlu.pl 7 maja 2014 12:25

Z danych firmy doradczej JLL wynika, że w I kw. 2014 r. w Europie Środkowo - Wschodniej zrealizowano transakcje inwestycyjne o wartości ok. 1,37 mld euro, co oznacza 19% wzrost w porównaniu do I kw. roku ubiegłego (ok. 1,15 mld euro). Polska zarejestrowała aż 69% (ok. 940 mln euro) udział w wolumenie wszystkich umów kupna/sprzedaży, wyprzedzając m.in. Czechy (16%), Słowację (5%), Węgry (4%) czy Rumunię (1%). Na Bułgarię, Chorwację, Serbię i Słowenię przypadło pozostałe ponad 5% ogólnego wolumenu inwestycyjnego.

Troy Javaher, dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo - Wschodniej, JLL, komentuje: Spodziewamy się, że łączna wartość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych w Europie Środkowo - Wschodniej na koniec 2014 r. będzie porównywalna lub nawet wyższa od bardzo dobrego rezultatu zarejestrowanego w roku ubiegłym.
Z danych JLL wynika, że największy - pod względem wartości - udział w łącznym wolumenie umów kupna/sprzedaży w Europie Środkowo - Wschodniej przypadł na segment biurowy (56%) oraz handlowy (29%). Na segmenty magazynowy i hotelowy przypadło odpowiednio 9% i 6%.
Sektor handlowy zdominowała transakcja sprzedaży przez Trigranit, Europa Capital oraz PKP centrum handlowego Poznań City Center na rzecz konsorcjum tworzonego przez fundusz Resolution i ECE Fund, za nieujawnioną kwotę. Na rynku nieruchomości magazynowych największą umową kupna/sprzedaży było przejęcie przez Hillwood od Standard Life Investments Panattoni Park Wrocław i Panattoni Park Błonie I.

Według JLL, stopy kapitalizacji w Polsce w sektorze handlowym pozostają stabilne na poziomie ok. 5,75%. W przypadku najlepszych obiektów magazynowych stopy kapitalizacji także uległy kompresji do poziomu 7,25-7,50%.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,59

  • Śr

    15,07

  • Min

    10,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8859

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane