PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W III kwartale nie sfinalizowano żadnej transakcji na rynku centrów handlowych

Autor: dlahandlu.pl 25 października 2012 14:09

W ujęciu kwartalnym wolumen obrotów w sektorze nieruchomości handlowych wzrósł o 22%, natomiast w sektorze nieruchomości magazynowych zmniejszył odpowiednio o 21%. Jednak w skali rocznej wartość inwestycji dla nieruchomości handlowych i magazynowych spadła odpowiednio o 35% i 15%.

Dobrymi wynikami w trzecim kwartale mogą się pochwalić zarówno mniejsze rynki inwestycyjne, między innymi Austria, Polska i Luksemburg, jak i większe, takie jak Niemcy i Wielka Brytania. Przy czym w Europie Środkowo-Wschodniej wolumen transakcji zmniejszył się pomiędzy drugim a trzecim kwartałem o 40% pomimo nieznacznego wzrostu w niektórych krajach takich jak Polska i Rumunia. Do spadku wartości obrotów w tym regionie przyczyniła się głównie Rosja, w której jednak w skali całego roku odnotowano dobre wyniki inwestycyjne, głównie w sektorze nieruchomości handlowych.

Łukasz Lorencki, konsultant w Grupie Rynków Kapitałowych firmy Cushman & Wakefield, powiedział: „W trzecim kwartale 2012 r. wartość transakcji na inwestycyjnym rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wzrosła o prawie 60% w ujęciu kwartalnym. W sektorze handlowym nie sfinalizowano w tym czasie żadnych transakcji inwestycyjnych. W porównaniu z trzecim kwartałem ubiegłego roku odnotowano spadek aktywności o ok. 78%, m.in. ze względu na brak dużych transakcji przekraczających wartość 100 i 200 mln euro. Pozytywnym sygnałem jest wzrost aktywności krajowych inwestorów, na których przypadło ok. 44% wartości umów zawartych w trzecim kwartale 2012 r. Na koniec trzeciego kwartału wartość transakcji zawartych w 2012 r. wyniosła 1,15 mld euro. Ze względu na szereg podpisanych dużych umów przedwstępnych, których finalizacja została zapowiedziana na 4 kwartał br., spodziewany wolumen transakcji w Polsce na koniec roku jest szacowany na ok. 2 mld euro".

Przeczytaj także:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane