W konurbacji katowickiej działa 41 centrów handlowych

www.portalspozywczy.pl 28 sierpnia 2014 20:56

Zainteresowanie inwestorów rynkiem centrów handlowych na Górnym Śląsku nie słabnie. Nasycenie powierzchnią handlową na Górnym Śląsku wynosi obecnie 493 mkw. na 1 tys. mieszkańców i jest najniższe wśród ośmiu największych aglomeracji w kraju. Nie oznacza to jednak niedoboru podaży - wynika z publikacji firmy Colliers International „Centra handlowe na Górnym Śląsku I poł. 2014".

W konurbacji katowickiej zlokalizowanych jest 41 centrów handlowych o łącznej powierzchni 1,1 mln mkw. GLA. Współczynnik pustostanów utrzymuje się na poziomie 4 proc. i jest niższy niż np. we Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie.
- Konurbacja katowicka to dość rozproszony rynek handlowy z dwoma głównymi ośrodkami (Katowice i Gliwice), w których koncentruje się znaczna ilość powierzchni - mówi Katarzyna Michnikowska, starszy analityk w Dziale Doradztwa i Badań Rynku w Colliers International.
- Warte podkreślenia jest to, że zainteresowanie inwestorów regionem nie słabnie. Aktualnie realizowane są obiekty w Katowicach (Supersam), Jaworznie (Galeria Galena) oraz Piekarach Śląskich (Marcredo Center). Na zaawansowanym etapie planowania są obiekty handlowe Gemini Park Tychy i Galeria Knurów. W starszych obiektach handlowych obserwujemy renegocjacje umów najmu i wymiany najemców - dodaje Katarzyna Michnikowska.
Na Górnym Śląsku dominują tradycyjne centra handlowe (89 proc.), 9 proc. stanowią parki handlowe, a 2 proc. centra wyprzedażowe.
W konurbacji katowickiej dominują obiekty duże (41%) i średnie (30%), obiekty oferujące ponad 100 sklepów stanowią 21% całości zasobów powierzchni.

Główną grupę najemców istniejących centrów handlowych stanowią firmy z sektora mody (25 proc.) i usług (15 proc.). Dobrze reprezentowane są także gastronomia (8 proc.) oraz zdrowie i uroda (7 proc.).
Największą ilość sklepów posiada sieć salonów prasowych Inmedio oraz punkty operatorów GSM (Orange, Play i T-Mobile). Najczęściej spotykane sieci w centrach handlowych to między innymi: Reserved, Orsay, House, Cropp Town, Triumph, Sephora, Rossmann, Vision Express, Deichamnn, CCC oraz Apart.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane