PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W kwietniu ruszą prace przy budowie dworca PKP z galerią handlową w Sopocie

Autor: PAP 24 marca 2013 08:35

W kwietniu rozpocznie się wyburzanie budynków dworca PKP w Sopocie. Nowy obiekt kolejowy wraz z nowoczesną infrastrukturą, w tym podziemnym parkingiem i hotelem, ma powstać do końca 2014 r. Koszt inwestycji to ok. 100 mln zł.

Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sopocie poinformowała PAP, że prace rozbiórkowe na terenie dworca rozpoczną się w kwietniu od budynku bagażowni. W ramach inwestycji okolice dworca o powierzchni ok. 1,2 ha zostaną gruntownie zrewitalizowane, dojdzie m.in. do zmiany ruchu komunikacyjnego w tym rejonie.

Powstaną dwa place miejskie połączone z deptakiem "Monciak", podziemny parking dla 270 aut, dwupoziomowy dworzec PKP przygotowany do obsługi ok. 5800 osób na dobę, a także nowy hotel i galeria placówek handlowo-usługowych. Po zakończeniu inwestycji głównym punktem obszaru będzie promenada z licznymi kawiarniami i miejscami odpoczynku.

Prywatna spółka Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. ma zrealizować inwestycję do końca 2014 r.

Projekt pod nazwą "Rewitalizacja dworca PKP i zagospodarowanie terenów przydworcowych w Sopocie" będzie finansowany z funduszy programu UE - Jessica.

Inwestycja będzie realizowana w ramach formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto i kolej przekazały działki, a inwestycję sfinansuje i zrealizuje inwestor prywatny: Bałtycka Grupa Inwestycyjna SA. Oprócz preferencyjnej pożyczki w ramach programu Jessica pieniądze na budowę mają pochodzić z kredytu zaciągniętego także w Banku Gospodarstwa Krajowego oraz ze środków własnych inwestora. Ze środków programu Jessica na rewitalizację sopockich terenów przydworcowych udzielona będzie pożyczka w wysokości ok. 41 mln zł. Roczny koszt obsługi kredytu wraz z oprocentowaniem wynosi 0,87 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane