W listopadzie wynagrodzenia wzrosły o 4 proc. rdr.

Autor: Credit Agricole 19 grudnia 2016 09:42


Zgodnie z opublikowanymi danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób wzrosła w listopadzie do 4,0% r/r wobec 3,6% w październiku, kształtując się powyżej naszej prognozy (3,8%) i konsensusu rynkowego (3,9%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zwiększyły się w listopadzie o 4,0% r/r wobec 3,8% w październiku.

W kierunku zwiększenia nominalnej dynamiki wynagrodzeń pomiędzy październikiem a listopadem oddziaływała m.in. korzystna różnica w liczbie dni roboczych (w październiku br. liczba dni roboczych była o 1 mniejsza niż w 2015 r., podczas gdy w listopadzie br. była ona taka sama jak przed rokiem), wspierająca dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord.

Według danych GUS, zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w listopadzie o 12,4 tys. m/m wobec wzrostu o 7,6 tys. w październiku. Był to najsilniejszy listopadowy przyrost zatrudnienia od 2007 r. W efekcie, roczna dynamika zatrudnienia nie zmieniła się w listopadzie w porównaniu do października i wyniosła 3,1% r/r. Podtrzymujemy naszą ocenę, że dynamika zatrudnienia osiągnęła lokalne maksimum w III kw. i począwszy od IV kw. będzie się stopniowo obniżać, do czego przyczyni się głównie sygnalizowany przez przedsiębiorstwa problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników. Ponadto, zgodnie z opublikowanym w tym tygodniu przez NBP "Badaniem ankietowym rynku pracy”, wzrost zatrudnienia ograniczany jest częściowo przez zbyt wygórowane w stosunku do panujących warunków rynkowych oczekiwania płacowe osób bezrobotnych. Stopniowe wyhamowanie wzrostu zatrudnienia będzie zgodne z naszym scenariuszem zakładającym osiągnięcie stanu równowagi na polskim rynku pracy w 2017 r.

Przeczytaj także:


Listopadowe dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw potwierdzają, że rynek pracy w Polsce znajduje się w fazie ożywienia. Niemniej jednak, realne tempo wzrostu funduszu płac (iloczynu zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia) w przedsiębiorstwach spadło w okresie październik-listopad do 7,1% r/r wobec 8,6% r/r w III kw. Sygnalizuje to lekkie ryzyko w dół dla naszej prognozy stabilizacji dynamiki konsumpcji prywatnej w IV kw. względem III kw. (3,9% r/r).
Dane o płacach i zatrudnieniu lekko pozytywne dla złotego i rentowności obligacji
Dzisiejsze, lepsze od oczekiwań rynkowych, dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw w listopadzie są w naszej ocenie lekko pozytywne dla kursu złotego i rentowności obligacji - podsumowuje Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,08

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane