PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W Łodzi powstaje 5 kolejnych centrów handlowych

Autor: dlahandlu.pl 21 lipca 2010 12:19

W Łodzi jest zapotrzebowanie na nowe centra handlowe - wynika z raportu firmy Ernst & Young, opracowanego na zlecenie łódzkiej spółki Fabryka Biznesu. 747-tysięczna Łódź ma około 480 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni handlowej, z czego 360 tys. m kw. przypada na sześć największych centrów: Manufakturę, Galerię Łódzką, Port Łódź, Pasaż Łódzki, Tulipan i M1. Dla porównania: 600-tysięczny Wrocław dysponuje 556 tys. mkw. takiej powierzchni.


Wskaźnik nowoczesnej powierzchni handlowej, przypadającej na 1000 mieszkańców wynosi w Łodzi około 650 mkw. i jest o wiele niższy nie tylko w porównaniu np. z Katowicami (ok. 1000 mkw.) i Wrocławiem (830), ale też wieloma mniejszymi miastami, jak Bielsko Biała (900) i Piotrków Trybunalski (670).
Największym powodzeniem cieszą się lokale o pow. 100-400 m kw., z przeznaczeniem na handel odzieżą, sprzętem komputerowym oraz działalność związaną z bankowością i finansami. Spowodowany sytuacją gospodarczą spadek zainteresowania wynajmem dotknął przede wszystkim lokale o niskim i średnim standardzie, położone poza centrum.  Stawki czynszu w łódzkich galeriach handlowych należą przy tym do najniższych wśród największych polskich miast: 35-50 euro/mkw. miesięcznie za najlepsze lokalizacje w nowoczesnych centrach, a przeciętnie 20-35 euro/mkw. na miesiąc.
W opinii analityków rynku, Łódź - obok Krakowa i Aglomeracji Śląskiej - jest obecnie jednym z najlepszych miejsc na inwestycje komercyjne ze względu na relatywnie niskie nasycenie nowoczesnymi obiektami handlowymi oraz potencjał miasta: trzeciego co do wielkości w Polsce, silnego ośrodka akademickiego z ponad 122 tysiącami studentów, położonego w pobliżu skrzyżowania autostrad A1 i A2.

Na przełomie 2012 i 2013 roku ma zostać oddane do użytku CH Sukcesja, które powstanie przy al. Politechniki. Budowę centrum handlowo-rozrywkowego (45 tys. mkw. GLA) z galerią i multipleksem przy ul. Rzgowskiej, zapowiedziała też Plaza Centers. Wcześniej inwestor ten planował wybudowanie podobnego centrum na terenie zakładów Norbelana w Łodzi, ale wycofał się z tych zamiarów.
Trzy małe galerie handlowe mają też powstać na łódzkich osiedlach mieszkaniowych Widzew i Dąbrowa. Budowa Galerii Widzewskiej (1,8 tys. m kw.) już się rozpoczęła, kolejna (ok. 9 tys. mkw.) ma ruszyć jesienią, a trzecia w przyszłym roku.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    10,29

  • Śr

    5,96

  • Min

    3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane