W Londynie trwa proces trzech byłych dyrektorów Tesco

Autor: dlahandlu.pl, za esmmagazine.com 3 listopada 2017 12:07

Podczas londyńskiego procesu trzech byłych szefów Tesco, oskarżonych o oszustwa księgowe, w czwartek zeznawał obecny dyrektor generalny tej sieci Dave Lewis. Jak mówił, był zszokowany odkryciem, iż firma zawyżyła zysk o około 250 milionów funtów, mimo, że po podjęciu pracy w Tesco prosił menedżerów wyższego szczebla o zgłaszanie wszelkich problemów finansowych.

Były brytyjski szef Chris Bush, Carl Rogberg, były brytyjski dyrektor finansowy i John Scouler, były dyrektor handlowy w Wielkiej Brytanii, usłyszeli zarzuty we wrześniu 2016 r., po dwuletnim śledztwie przeprowadzonym przez Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych. Grozi im nawet 10 lat więzienia za oszustwo.

Jak mówił Dave Lewis, na jednym ze spotkań osób zarządzających we wrześniu 2014 r., w którym uczestniczył Chris Bush, Lewis poprosił o informację, czy są jakieś poważne problemy, o których powinien wiedzieć.

- Zarząd powinien mnie ostrzec, jeśli istniał poważny problem w kwestii finansów grupy, czy nawet jej reputacji - powiedział Lewis. Zapytany, czy ktoś podniósł jakieś problemy, zapewnił, że nie. Ponadto, Lewis powiedział, że po zagłębianiu się w sytuację finansową Tesco był "głęboko zaniepokojony" stopą zobowiązań z tytułu najmu w sklepach i skalą strat w niektórych jednostkach.

Przypomnijmy, że proces trzech byłych dyrektorów Tesco w związku ze skandalem księgowym, w wyniku którego doszło do przeszacowania zysków za I półrocze 2014 roku ruszył 4 września. Byli dyrektorzy Tesco zostali oskarżeni o przestępstwa, w tym fałszowanie księgowości i nadużycia swojej pozycji.

Skandal dotyczył przeszacowania wyników spółki o 263 milionów funtów, później skorygowano tę kwotę do wartości 326 mln funtów.

Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (SFO) prowadził dochodzenie, które wykazało rolę oskarżonych w skandalu. Mężczyźni rzekomo nie skorygowali nieprawidłowych danych o dochodach sieci, które zostały później opublikowane przez biegłych rewidentów, innych pracowników Tesco, a w konsekwencji pojawiły się na rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,08

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane