PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

W lutym drożały papierosy i alkohol, taniał cukier i jaja

Autor: PAP 14 marca 2014 19:45

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym wzrosły o 0,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. - podał w piątek GUS. Inflację spowodowały m.in. droższe papierosy i wyroby alkoholowe.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w lutym o 0,9 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc.

Zgodnie z informacjami z GUS największy wpływ na inflację w lutym miały m.in. wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Przesunięty w czasie efekt podwyżki stawek akcyzy wpłynął na wzrost cen wyrobów tytoniowych o 2,5 proc. oraz napojów alkoholowych o 0,8 proc. Inflację obniżały natomiast spadki cen ceny odzieży i obuwia (o 1,7 proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,2 proc.).
Urząd statystyczny obliczył, że tańsza w lutym była żywność. Jej ceny spadły o 0,1 proc. wobec wzrostu o 1,6 proc. w styczniu br. "Najbardziej staniał cukier (o 3,8 proc.) i jaja (o 1,4 proc.). Tańsze niż w styczniu br. były warzywa (o 0,7 proc.), kasze i ziarna zbóż (o 0,6 proc.) oraz mięso (przeciętnie o 0,5 proc.) - napisano w komunikacie. W lutym tańszy był także ryż (o 0,3 proc.), mąka pszenna (o 0,2 proc.) i pieczywo (o 0,1 proc.).
Więcej natomiast trzeba było zapłacić za mleko (o 1,2 proc.), owoce (o 1 proc.), śmietanę (o 0,8 proc.), makarony i produkty makaronowe (o 0,7 proc.), jogurty oraz napoje i inne produkty mleczne (po 0,6 proc.). Podrożały także sery i twarogi (o 0,5 proc.) oraz ryby i owoce morza (o 0,4 proc.).
W komunikacie wskazano, że w lutym br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,3 proc., ceny kawy spadły o 0,8 proc., wód mineralnych lub źródlanych o 0,5 proc., oraz herbaty o 0,1 proc. Soki owocowe i warzywne pozostały na poziomie sprzed miesiąca.
GUS poinformował w komunikacie, że podobnie jak w latach ubiegłych, w lutym tego roku urząd zaktualizował system wag stosowany w obliczeniach inflacji. Jest on oparty na strukturze wydatków gospodarstw domowych na zakup towarów i usług konsumpcyjnych z poprzedniego roku. Zgodnie z informacją z GUS, w ubiegłym roku wzrósł udział wydatków dotyczących łączności, mieszkań, żywności i napojów bezalkoholowych, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych, a także odzieży i obuwia. Obniżył się natomiast udział wydatków na restauracje i hotele, rekreację i kulturę oraz transport.
"W związku z tym odnotowano inny wpływ zmian cen w poszczególnych grupach na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, aniżeli obserwowany przy obliczeniach wstępnych danych za styczeń br. W styczniu br. w stosunku do analogicznego miesiąca ub. roku odnotowano wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych o 0,5 proc. wobec wstępnie szacowanego 0,7 proc. Wzrost cen towarów i usług w skali miesiąca pozostał na poziomie zbliżonym do wstępnie szacowanego (wzrost o 0,1 proc.)" - napisano w komunikacie. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,59

 • Śr

  3,95

 • Min

  2,98

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane