W marcu upadły 74 firmy. Największa z nich dotyczy dystrybutora napojów i alkoholi

Autor: www.dlahandlu.pl 4 kwietnia 2013 09:59

W marcu sądy poinformowały o upadłości 74 firm (wobec 80 w marcu 2012 roku), zatrudniających łącznie około 5,5 tys. osób. Od początku roku ogłoszono upadłość 240 przedsiębiorstw, tj. o 6% więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego - poinformował Euler Hermes.

Liczba bankructw w marcu jak i całym I kwartale 2013 r. najszybciej rosła w przemyśle, usługach i w handlu hurtowym.

Nie ma więc branży, która dzięki nawet innowacyjności czy nowoczesności stosowanych rozwiązań uciec mogłaby wyraźnie do przodu od kłopotów rynkowych. Także skala działalności czy lepsze zabezpieczenie w postaci majątku spółek nie jest rękojmia powodzenia w dostępie do finansowania
- w statystyce upadłości za I kwartał było 29 spółek akcyjnych, z czego wiele giełdowych, to jest o 70% więcej niż w tym samym okresie ub. roku.
Analiza wyników finansowych spółek, których upadłość ogłoszono pokazuje oczywiście przynajmniej w połowie przypadków stopniowe pogarszanie się kondycji finansowej tych firm, o czym świadczą ich zmieniające się na gorsze wskaźniki płynności, sprzedaży i jej rentowności czy zadłużenia.
- Jedna w wielu pozostałych przypadkach obserwować można było nie tylko rosnącą sprzedaż, ale także polepszającą się rentowność i bieżącą płynność -a jednak firmy te upadły, poprawa nadeszła zbyt późno - mówi Michał Modrzejewski z Euler Hermes Collections.

Największa upadłość dotyczyła firmy o obrocie poniżej 200 milionów złotych (notabene była to hurtownia). Przemysł spożywczy nie notował upadłości, ale znowu odczuł problemy kilku hurtowników (w tym wspomniana, największa upadłość dystrybutora napojów i alkoholi).

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane