W najbliższych dwóch latach powstanie ok. 430 tys. nowych miejsc pracy

Autor: PAP 13 marca 2015 15:00

Zdaniem ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, jeśli wskaźnik wzrostu gospodarczego w Polsce utrzyma się powyżej 3 proc., jest szansa, że na koniec br. wskaźnik rejestrowanego bezrobocia będzie jednocyfrowy.

"Jeżeli utrzymamy wskaźnik wzrostu gospodarczego na poziomie ponad 3 proc., jest możliwy do osiągnięcia jednocyfrowy poziom rejestrowanego bezrobocia" - powiedział w piątek w Krakowie dziennikarzom Kosiniak-Kamysz. "W wakacje ten poziom powinien być z dużą pewnością osiągnięty, ale ważne jest jego utrzymanie do końca 2015 r." - zaznaczył minister. Zastrzegł, że będzie to zależeć i od wzrostu gospodarczego, i od szybkiego uruchomienia Europejskiego Funduszu Społecznego.

Minister mówił, że obecnie pracuje ponad 16 mln Polaków - najwięcej od 1989 r. i większość z nich ma umowy o pracę. "Firmy badawcze i analityczne dają dobrą perspektywę dla Polski, że w najbliższych dwóch latach powstanie ok. 430 tys. nowych miejsc pracy" - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak wskazał, w statystykach europejskich Polska - obok Niemiec - jest krajem, w którym w ostatnich siedmiu latach najdynamiczniej spada bezrobocie i najbardziej rośnie wskaźnik zatrudnienia.

"Te dane muszą się przełożyć na odczucia indywidualnych osób" - powiedział Kosiniak-Kamysz. Jak poinformował w ostatnim miesiącu w urzędach pracy było prawie 100 tys. ofert i jest jeden z najlepszych wyników w ostatnich latach.

Szef resortu pracy ocenił, że "najgorsze w tym roku mamy już za sobą". "Najtrudniejszy był styczeń, luty pokazał, że jest stabilizacja i dużo ofert pracy. Wydaje się, że w marcu jest możliwy spadek stopy bezrobocia" - uważa Kosiniak-Kamysz.(Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w styczniu 12,1 proc., w lutym 12 proc. - PAP). Zdaniem ministra wyzwaniem jest podniesienie płac, nie tylko płacy minimalnej. "Potrzeba wzrostu płac szczególnie w obszarze pomiędzy płacą minimalną a średnią" - powiedział minister.

Według Kosiniaka-Kamysza, by podnieść jakość pracy i oferować lepsze warunki zatrudnienia, firmy mogą korzystać z zapisów nowej ustawy o zamówieniach publicznych. "W ministerstwie pracy zmieniliśmy podejście przy zatrudnianiu firmy ochroniarskiej. W przetargu jako bardzo ważny element wpisaliśmy jakość zatrudnienia, czyli zastosowanie umowy o pracy" - powiedział minister.

 • hgfedfg 2016-02-12 22:14:32

  jak ktos chce znalezc prace to zawsze znajdzie chociazby przez internet bo duzo ofert pracy widnieje na gowork

 • mario 2015-03-17 09:49:33

  Pic na wodę fotomontaż. I tak jak pisze czarna POlewka powstaną miejsca pracy dla Polaków ale nie w Polsce. Polska za kilka lat będzie tylko państwem konsumpcyjnym bez miejsc pracy w przemyśle, Polskim przemyśle. Starsi przejdą na wieczny odpoczynek a młodzi wyjadą za pracą, w naszym kraju nikt nie myśli o przyszłości tylko o sobie i to w krótkiej perspektywie, byle dziś a jutro jakoś będzie. Mamy piękny kraj zasobny był we wszystko, mamy wspaniałych ludzi a nie chcemy tego zagospodarować. "Rekiny" potrafią np. Jeronimo dla Biedronek wybuduje w Portugalii wielką mleczarnię, która zaopatrzy w Polsce wszystkie Biedronki i nie tylko w syfiaste przetwory, tam miejsca pacy są potrzebne, tu nie. Dlaczego nie budują mleczarni tu, budując tam dają miejsca pracy tam, nie tylko w mleczarni ale w całym rolnictwie, czy aby dojść do tego i zrozumieć sens działań trzeba być uczonym, a może wystarczy być Dyzmą i pomyśleć o kraju o ludziach w nim żyjących a nie tylko o sobie rodzinie i kolesiach. Gdzie normy i zasady, gdzie w tym wszystkim logika i myślenie o przyszłości. Czy dopiero decydenci się obudzą jak dla nich nie będzie na wypłaty, dla emerytów i na inne świadczenia - ale to już będzie za późno - Polska zniknie bez rozlewu krwi - taką przyszłość Polsce szykują decydenci.!!!! Aż strach pomyśleć że to czeka Polaków.!!!

 • czarna POlewka 2015-03-16 15:05:14

  "Firmy badawcze i analityczne dają dobrą perspektywę dla Polski, że w najbliższych dwóch latach powstanie ok. 430 tys. nowych miejsc pracy" - zapomniał ktoś dodać, że w Anglii, Irlandii czy Niemczech :-)

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,19

 • Śr

  1,69

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane