PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

W październiku upadło 13 hurtowników oraz 8 firm sprzedaży detalicznej

Autor: www.dlahandlu.pl 19 listopada 2013 11:39

Euler Hermes Collections zbadała sytuację polskich firm w październiku w kontekście bankructw. Sądy poinformowały o upadłości 85 firm (wobec 93 w październiku 2012 roku). Łącznie liczony ostatni znany obrót tych firm wyniósł ok. 1,9 mld, a łączne zatrudnienie ok. 3,8 tys. osób. Od początku roku opublikowano informację o upadłości 798 przedsiębiorstw.

Jeśli chodzi o sam sektor handlu w październiku upadło 13 hurtowników oraz 8 firm sprzedaży detalicznej (czasami detalicznej tylko z nazwy, ponieważ ich obrót rzędu kilkunastu milionów i więcej jest większy, niż niektórych hurtowni). Wciąż w skali miesiąca kilka z tych bankructw związana jest m.in. z obrotem obuwiem i odzieżą - której sprzedaż wg. wszelkich doniesień nie spadła w tym roku.

- Jakie jest zatem wytłumaczenie problemów hurtowników i detalistów art. konsumpcyjnych? Hurt jest ściśnięty pomiędzy potężnymi konkurentami konsolidującymi rynek, a z drugiej strony - coraz bardziej skonsolidowanym detalem. Niewielcy lokalni czy też regionalni hurtownicy w zasadzie nie mają szans na przetrwanie w dłuższym okresie bez zdefiniowania na nowo swojej oferty - mówi Tomasz Starus, dyrektor Biura Oceny Ryzyka i główny analityk w Towarzystwie Ubezpieczeń Euler Hermes.

Ich strategią, podobnie jak detalistów nie może być konkurowanie ceną, ale postawienie na inne zyskujące ostatnio u konsumentów zalety (jak np. wyższa jakość, ekologia, regionalny charakter czy chociażby wynikający z bliskości krótki łańcuch dostaw - tradycyjnie pojmowana świeżość produktów spożywczych).

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • jac 2013-11-20 10:00:50

  Napiszę jedno: liczy się tylko cena. Reszta musi być spełniona bezdyskusyjnie.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  1,80

 • Śr

  1,30

 • Min

  1,06

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane