W PKN Orlen zbliżenie stanowisk ws. podwyżek płac - będzie kolejna tura negocjacji

Autor: PAP 22 lutego 2018 15:21

Według PKN Orlen ostatnie spotkanie negocjacyjne w sprawie wzrostu płac pracowników tej spółki zbliżyło stanowiska stron, przedstawicieli zarządu i związków zawodowych. Następne spotkanie negocjacyjnie zaplanowano na 28 lutego.

Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe płockiego koncernu, "przedmiotem kolejnego spotkania, będzie uzgodnienie wysokości obligatoryjnego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników PKN Orlen".

Negocjacje płacowe zarządu i związków zawodowych PKN Orlen odbywają się w z początkiem każdego roku. Zgodnie z obowiązującym tam Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy (ZUZP), porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla pracowników w danym roku powinno być zawarte zawsze do końca lutego, natomiast w przypadku braku takich uzgodnień, pracodawca wydaje własne zarządzenie, w marcu.

Biuro prasowe płockiego koncernu podkreśliło, że efektem ostatniego spotkania negocjacyjnego, które odbyło się w środę, "są spójne stanowiska stron w zakresie następujących świadczeń na rzecz pracowników: 3000 zł w formie nagród jednorazowych - dwa razy po 1500 zł, wypłacane w okresach przedświątecznych; karta zakupowa o wartości 500 zł oraz podniesienie o 20 zł, tj. do kwoty 200 zł miesięcznie, składki podstawowej na Pracowniczy Program Emerytalny".

"Zarówno pracodawca, jak i uczestniczący w rozmowach przedstawiciele organizacji związkowych zadeklarowali chęć zawarcia porozumienia w terminie przewidzianym w ZUZP. W związku z tym następne spotkanie negocjacyjnie zostało zaplanowane na 28 lutego 2018 r." - zaznaczyło biuro prasowe PKN Orlen.

Informacje, dotyczące dotychczasowych uzgodnień negocjacyjnych potwierdził w czwartek w rozmowie z PAP przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" PKN Orlen Henryk Kleczkowski. "Te rzeczy mamy ustalone" - podkreślił, wspominając o kwocie nagród jednorazowych dwa razy po 1500 zł, zwiększeniu wartości karty zakupowej z obecnych 470 zł i podniesieniu składki podstawowej na program emerytalny, wynoszącej teraz 180 zł.

"Bardzo mocnym naszym postulatem, i będziemy się tego trzymali, jest obligatoryjny wzrost płacy zasadniczej" - powiedział Kleczkowski. Jak zaznaczył, z dotychczasowych ustaleń wynika, że podwyżki obligatoryjne miałby dotyczyć pracowników do 7 kategorii zaszeregowania włącznie. "Powiedzieliśmy pracodawcy, żeby wyasygnował pieniądze na podwyżki, bo jest to najlepszy rok w historii naszej firmy - EBITDA powyżej 10 mld zł, więc jak nie teraz, to kiedy" - dodał szef Komisji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" w płockim koncernie.

PKN Orlen jest największym, strategicznym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie. W zakładzie głównym spółki w Płocku zatrudnionych jest ponad 4,5 tys. pracowników, a w całej grupie Orlen ponad 19,5 tys.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,08

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane