W Płocku powstała Kooperatywa Spożywcza

Autor: PAP 5 listopada 2016 17:44

Eko-produkty żywnościowe kupowane bezpośrednio u lokalnych producentów to główny cel działalności powstałej niedawno Płockiej Kooperatywy Spożywczej. Na razie zrzesza ona kilkadziesiąt osób, które wspólnie kupują produkty spożywcze w okolicznych gospodarstwach.

W planach jest stworzenie aplikacji internetowej, która usprawni organizowanie zakupów, w tym składanie zamówień na wybrane towary – poinformował PAP Krzysztof Blinkiewicz, b. dziennikarz, prowadzący obecnie płocką księgarnię "Czerwony atrament", gdzie spotykają się członkowie Płockiej Kooperatywy Spożywczej.
"Mam zapisanych blisko 30 osób, ale wraz z ich rodzinami i znajomymi w inicjatywę zaangażowanych jest już blisko stu amatorów ekologicznych produktów. Kupujemy warzywa, owoce, sery, jaja i pieczywo, zdarza się, że także drób i ryby - wszystko bezpośrednio u rolników, w gospodarstwach położonych w promieniu mniej więcej 50 km od Płocka. Obecnie to 11 dostawców – powiedział Blinkiewicz.

Wśród współpracujących z kooperatywą wymienił m.in. ekologiczne gospodarstwa w Grzybowie (Mazowieckie), gdzie od 1995 r. działa Stowarzyszenie Kulturalno-Ekologiczne "Ziarno".

"Korzyści są obopólne. Zadowoleni są rolnicy, bo rośnie ilość produktów, które mogą sprzedać, rośnie zbyt. My jesteśmy zadowoleni, bo mamy możliwość kupna rzeczywiście ekologicznych i tanich produktów bezpośrednio z gospodarstw, które dzięki temu bardzo dobrze znamy. - dodał Blinkiewicz.

"Zgodnie dzielimy się obowiązkami przy organizacji zakupów. Każdy pełni określoną rolę. Jest osoba odpowiedzialna za kontakt z rolnikami, za przygotowanie zamówień, inni zajmują się dowożeniem produktów, ich pakowaniem i rozdziałem. Mamy też skarbnika. Jak to w kooperatywie, działamy wspólnie. Każdy ma równe prawa i równe obowiązki" – zaznaczył Blinkiewicz.

Wyjaśnił, że osoba przystępująca do inicjatywy wpłaca 25 zł tzw. "wpisowego", które przeznaczone jest m.in. na zakup skrzynki do kupowanych produktów, a przy każdym zamówieniu obowiązuje dodatkowa kwota 7 proc. jego wartości, która zasila fundusz gromadzki.

To wspólna kasa całej kooperatywy. Z niej opłacamy zakup paliwa czy środków czystości. To także »ściepa« na nasz wewnętrzny system ubezpieczeń. Będzie on wykorzystywany jako wsparcie członków kooperatywy, którzy znaleźliby się w trudnej sytuacji życiowej, jak choroba czy utrata pracy. Chcemy jednocześnie prowadzić działalność charytatywną. Gdy okazało się, że po rozdziale pierwszych zakupów została pewna ilość produktów, głównie warzyw, przekazaliśmy wszystko grupie, która przygotowuje posiłki dla bezdomnych. I takie akcje chcemy kontynuować" – podkreślił Blinkiewicz.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,71

  • Min

    2,90

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8739

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane