W Polsce gotówką realizuje się 65 proc. wszystkich transakcji

Autor: bankier.pl 6 września 2017 10:25

Proces odchodzenia od gotówki na rzecz kart płatniczych postępuje powoli. Gotówka rządzi m.in. we Włoszech, w Hiszpanii, w Niemczech, w Polsce i w Rosji. Najbliżej do realizacji idei społeczeństwa bezgotówkowego mają kraje skandynawskie. Takie wnioski płyną z raportu firmy GlobalData - podaje bankier.pl

Analitycy GlobalData zwracają uwagę, że Włochy, Niemcy czy Hiszpania są tak mocno przywiązane go gotówki, że nawet po wprowadzeniu obowiązku akceptowania kart, proces migracji z gotówki na karty będzie postępował powoli. W Polsce gotówka odpowiada za około 65 proc. wszystkich transakcji (w 2011 roku było to blisko 80 proc.). Mamy blisko 38 mln kart płatniczych, ale wolimy gotówkę.

W 2016 roku w Norwegii tylko 7 proc. transakcji wykonywanych było przy użyciu gotówki. Jest to spadek o 4 punkty procentowe w stosunku do danych prezentowanych 5 lat wcześniej. W Szwecji obrót gotówkowy odpowiada za 18 proc. transakcji, a w Danii za 26 proc. 

Na drugim biegunie znajdują się Włosi. Gotówka odpowiada tam za 82 proc. wszystkich transakcji (spadek o 6 pkt proc. od 2011 roku). Niewiele pomogły nawet odgórne regulacje wprowadzone przez administrację. W 2012 roku zakazano włoskim firmom przyjmowania płatności w gotówce w dla kwot powyżej 1000 euro. Dwa lata później firmy musiały udostępnić możliwość wykonywania płatności bezgotówkowych dla kwot od 30 euro w górę.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    14,99

  • Śr

    9,27

  • Min

    6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9045

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane