W Polsce powstaje 220 tys. mkw. powierzchni magazynowej

Autor: Propertynews.pl/Emmerson 28 sierpnia 2012 14:41

W Polsce buduje się obecnie 220 tys. mkw. nowoczesnych magazynów - oceniają analitycy Emmersona. 30 proc. powierzchni powstanie w województwie śląskim.

W województwie śląskim powstaje obecnie 67 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Deweloperzy budują głównie w pobliżu Gliwic i Tychów. Dużym zainteresowaniem cieszy się także Dolny Śląsk. Tu z kolei buduje się 50 tys. mkw. magazynów.

Zainteresowanie inwestycjami na Górnym Śląsku wiąże się przede wszystkim z dużej populacji obszaru oraz strategicznym położeniem. Już niebawem rejon ten znajdzie się na przecięciu autostrady A1 (północ-południe) i A4 (wschód-zachód).

Na trzecim miejscu znajduje się województwo łódzkie. Powstaje tu 44 tys. mkw. magazynów. W aglomeracji warszawskiej (do 50 km od centrum miasta) buduje się 30 tys. powierzchni magazynowej.

Znacznie mniej magazynów powstaje w województwie wielkopolskim, małopolskim i pomorskim.

W Polsce powstaje łącznie 220 tys. mkw. powierzchni magazynowej. Zdaniem analityków Emmersona wynika to z charakterystycznego dla tego rynku niskiego poziomu inwestycji spekulacyjnych. Magazyny buduje się etapami, dopiero po zdobyciu na nie najemcy. W pierwszej kolejności inwestorzy zabezpieczają także grunty pod całe inwestycje.

Coraz częściej powstają inwestycje typu „built-to-suit". Polegają one na realizacji magazynów pod konkretnego najemcę, co wymaga jednak podjęcia współpracy przed rozpoczęciem budowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu inwestor zabezpiecza się przed ryzykiem przedłużającego się okresu komercjalizacji, zaś najemca otrzymuje obiekt, który w pełni odpowiada jego potrzebom.

W Polsce istnieje obecnie 6,9 mln mkw. powierzchni magazynowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • armano 2012-09-17 11:42:39

    To dobry wynik, ale faktycznie mogło być lepiej. Zwróćcie uwagę na fakt, że mimo wszystko jesteśmy rynkowym liderem w Europie. Szok? Nie, wszystko dzięki pracy znanych agencji takich jak Jartom. To właśnie dzięki nim ostateczne wyniki finansowe są tak pozytywne.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8963
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane