W Polsce żyje się lepiej niż pokazuje to PKB, płace ciągną nas w dół

26 sierpnia 2016 10:43

Polska jest najlepsza w Europie w poprawie jakości życia. Problemem jest rynek pracy i dochody, tak wynika z Indeksu zrównoważonego rozwoju SEDA, który opracowali eksperci z Boston Consulting Group.

W raporcie zbadano 149 państw świata, biorąc pod uwagę i oceniając takie elementy jak: wzrost PKB, stabilność gospodarki, sytuację na rynku pracy, jakość edukacji i opieki zdrowotnej, infrastrukturę, administrację, poziom dochodów, społeczeństwo obywatelskie i stan środowiska naturalnego.

̶ Jak się okazuje pod względem poprawy jakości życia wyraźnie gonimy Zachód. Wg rankingu SEDA, Polska jest w tej chwili 30. najlepszym miejscem do życia na świecie - mówi Nina Hałabuz z Boston Consalting Group.

̶ To wysoko, zważywszy na poziom wskaźnika ekonomicznego, jakim jest poziom PKB na mieszkańca, który plasuje nas poniżej 50. miejsca – podkreśla ekspertka.

̶ Jak wynika z rankingu, nasz kraj najszybciej spośród krajów UE poprawia jakość życia w każdym z 10 wymiarów - mówi Douglas Beal, partner BCG i autor SEDA.

- Jeśli porównamy poziom poprawy jakości życia do wzrostu PKB z ostatniego roku, to Polska jest jednym z pięciu czołowych krajów na świecie w tym zestawieniu, a w zeszłym roku była na 1. miejscu pod tym względem, mówi Douglas Beal.

Naszym osiągnięciem jest również przełamanie typowej, negatywnej zależności pomiędzy wzrostem gospodarczy i stanem środowiska. W Polsce, równolegle z rozwojem ekonomicznym, następuje jego poprawa. 

Jak podkreśla ekspertka, na tle regionu wyróżniamy się pod względem stabilności gospodarczej, edukacji, stanu służby zdrowia, natomiast naszą pietą achillesową są wskaźniki ekonomiczne.

Pod względem dochodów i rynku pracy jesteśmy w regionie wciąż słabsi od tych, którzy weszli do Unii w 2004 r. – mówi Nina Hałabuz.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8427

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane