PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W Poznaniu powstała restauracja tworzona przez osoby długotrwale bezrobotne

Autor: PAP 21 sierpnia 2015 09:55

W Poznaniu powstała restauracja tworzona przez osoby długotrwale bezrobotne Fot. www.facebook.com/restauracjawspolnystol

Pstrąg kiekrzański i gicz jagnięca to specjały otwartej w czwartek w Poznaniu restauracji "Wspólny Stół", współtworzonej przez osoby wychodzące z nałogów i długotrwale bezrobotne. Dzięki tej inicjatywie osoby wykluczone społecznie mają szanse na zdobycie pracy.

Według twórców restauracji - "Wspólny stół" to miejsce, w którym łączy się miłość do jedzenia, ludzi i chęć pomocy osobom wykluczonym społecznie, których sytuacja na rynku pracy jest szczególnie trudna.

Restauracja na poznańskiej Śródce powstała w ramach działalności poznańskiej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka w odniesieniu do projektów przedsiębiorczości społecznej. W ciągu ostatnich trzech lat fundacja stworzyła 11 spółdzielni socjalnych, w tym pięć w samym Poznaniu. Jedną z nich jest właśnie spółdzielnia "Wspólny Stół", prowadzona m.in. przez Marię Sadowską.

"Obecnie zatrudniamy 12 osób, z czego połowę stanowią osoby długotrwale bezrobotne, powracające na rynek pracy. Są to panie, które nie pracowały nawet kilkanaście lat, z różnych powodów; problemów rodzinnych, walki z uzależnieniami, które są często w wieku przedemerytalnym" - powiedziała PAP Sadowska.

Druga grupa pracowników to studenci, którzy swoim zaangażowaniem wspierają działalność restauracji.

Głównym elementem wyposażenia lokalu jest długi, pięciometrowy, dębowy stół, przy którym zasiąść może niemal 20 osób. Stół ma także swój wymiar symboliczny - jak mówią twórcy restauracji - ma być miejscem, przy którym każdy, pomimo różnorodności czuje się dobrze, i przy którym każdy jest równy.

Restauracja "Wspólny Stół" jest kolejnym miejscem, które w ostatnim czasie powstało w Poznaniu przy udziale spółdzielni socjalnych, wspierających na rynku pracy różne grupy społeczne. Od kilku tygodni w centrum miasta działa "Dobra Kawiarnia", którą współtworzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    2,39

  • Śr

    1,67

  • Min

    1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane