W przyszłym roku obroty Grupy Mar-Ol przekroczą 1 mld zł

www.portalspozywczy.pl 29 lipca 2013 10:10

W przyszłym roku obroty Grupy Mar-Ol przekroczą 1 mld zł

- Wydaje mi się, że osiągnięcie 1 mld zł obrotów to jest perspektywa przyszłego roku. To nie jest cel sam w sobie, to będzie raczej naturalny proces przy realizacji strategii rozwoju - powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Sylwester Maćkowiak, prezes Grupy Mar-Ol.

- Nie chodzi o to, żeby osiągnać miliard, bo to jest liczba tak dobra, jak 850 mln zł - podkreśla Maćkowiak. Tłumaczy, że część hurtowa grupy rosła dotychczas na poziomie ok. 10 proc. rocznie. Mar-Ol planuje ten poziom utrzymać, a nawet zwiększyć. Oprócz tego planowany jest szybki wzrost części detalicznej. - Zakładamy, że nowy koncept franczyzowy pozwoli nam przyspieszyć rozwój Chaty Polskiej z obecnych 190 sklepów i szybko osiągnąć poziom, który już mieliśmy (235 sklepów w 2011 r.), a potem iść dynamicznie do góry - zaznacza prezes Grupy Mar-Ol.

Maćkowiak zwraca uwagę na to, że 3-5 mld zł obrotu to minimum, jakie należy mieć, aby być konkurencyjnym na rynku. - Rynek można konsolidować poprzez połączenia dużych graczy, albo przyłączanie małych i średnich firm. Problem z małymi firmami polega na tym, że aby zrobić te 3-5 mld obrotu, to trzeba przyłączyć przynajmniej kilkanaście firm. To bardzo trudne i kosztowne - tłumaczy prezes Mar-Olu.

Jego zdaniem o wiele łatwiej byłoby połączyć kilku dużych graczy o obrotach od 0,5 mld w górę. - Aby do tego doszło, właściciele firm faktycznie muszą chcieć skonsolidować biznesy, mając za cel budowanie bardzo silnej alternatywy. Sądzę, że jest to nieuchronny proces. Problem polega na tym, że wśród graczy, którzy są wysoko ustawieni w hierarchii, wszyscy chcą być numerem dwa (na rynku hurtowym - red.) - wyjaśnia Maćkowiak.

Maćkowiak podkreśla, że na rynku, który się konsoliduje, tylko dwa zachowania są możliwe - zjeść lub być zjedzonym. - Albo aktywnie się uczestniczy w procesie konsolidacji, albo trzeba się jej poddać. Jeżeli chce się uczestniczyć aktywnie, to trzeba zajmować coraz większą przestrzeń, a co za tym idzie, trzeba przejmować firmy, dzięki czemu można budować większą skalę biznesu - mówi szef Mar-Olu.

- Jeżeli nie będzie się miało pomysłów albo wystarczająco kapitału, to po prostu trzeba zastanowić się, czy nie połączyć się z kimś większym. My na razie mamy ochotę na rozwój, jednocześnie mamy kapitał i przygotowujemy takie rozwiązania, które dadzą nam tę możliwość sprawczą - zapowiada Maćkowiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,59

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8659

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane