PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W Sejmie czekają na uchwalenie projektów, które ułatwią rejestrację spółek

Autor: gazeta.pl 22 października 2014 09:23

Na uchwalenie czeka kilka nowych projektów związanych z funkcjonowaniem spółek w naszym kraju. Zrewolucjonizują one działanie i rejestrację spółek w kraju - czytamy w gazeta.pl

Łatwiejsze ma być zakładanie spółek i zarządzanie nimi. Ale także ich rejestracja ma być tańsza. To niezwykle ważne na tym etapie rozwoju polskiego biznesu. Obecnie w naszym kraju zarejestrowanych jest ponad 2,9 mln firm prowadzonych jako indywidualna działalność gospodarcza. Część z nich w najbliższych latach będzie się przekształcała w spółki, bo rosnąca firma wymaga innej formy prawnej. Im większa działalność, tym większe ryzyko związane np. z odpowiedzialnością za zobowiązania. W jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem. W przypadku spółki odpowiedzialność ograniczona jest do majątku spółki (z nielicznymi wyjątkami dotyczącymi np. odpowiedzialności za podatki).

 

W ubiegłym tygodniu wpłynął do Sejmu projekt zmian w rejestracji spółki jawnej i komandytowej. Cały proces ma się odbywać elektronicznie. W sieci znajdą się także wzorce dokumentów niezbędnych do zarejestrowania spółki. Proponuje się też rezygnację ze składania do akt rejestrowych wzorów podpisów osób uprawnionych do reprezentowania spółki jawnej. Projekt zakłada także wprowadzenie możliwości dokonania drogą elektroniczną zmiany wspólnika. I najważniejsze - proponuje się obniżenie opłat sądowych od wniosku o wpis z 500 zł do 250 zł i od wniosku o zmianę z 250 zł do 200 zł. Ma to być zachętą do korzystania z takiego sposobu zawiązywania (i zgłaszania zmian) w spółce.

W maju Rada Ministrów przyjęła też projekt zmian dotyczących spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Tworzenie kapitału zakładowego przez taką spółkę nie będzie już obowiązkowe. Jeśli jednak wspólnicy się na to zdecydują, to minimalny kapitał potrzebny do założenia spółki z o.o. będzie wynosił 1 zł. Obecnie konieczne jest przynajmniej 5 tys. zł. W kodeksie spółek handlowych znajdzie się możliwość stosowania tzw. udziałów beznominałowych. Będzie to oznaczało, że udział w spółce nie będzie miał bezpośrednio określonej w KRS wartości, a sam kapitał spółki będzie mógł wynosić nawet 1 zł. Cena, po której dany wspólnik obejmie udziały beznominałowe, określona będzie tylko w umowie spółki.

Łatwiej będzie założyć spółkę w sytuacji, gdy udziałowcy nie mają kapitału. W przypadku potrzeby ratowania spółki będzie można błyskawicznie obejmować kolejne udziały beznominałowe bez potrzeby zmian w KRS zapisów dotyczących kapitału i wartości udziałów.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane