W tym roku przeciętny Polak ma do wydania 24 653 zł

Autor: www.dlahandlu.pl 27 sierpnia 2014 10:32

Według corocznych badań siły nabywczej Gfk, w 2014 roku polscy konsumenci mają do dyspozycji, na wydatki lub oszczędności, łącznie ponad 950 miliardów złotych.

Ogólna Siła Nabywcza GfK to wskaźnik umożliwiający porównywanie potencjału konsumentów pomiędzy regionami, miastami czy osiedlami. Siła Nabywcza stanowi sumę dochodów netto mieszkańców na danym terenie i dzięki temu pozwala na ich obiektywną ocenę.

- Przeciętny mieszkaniec naszego kraju ma w portfelu średnio 24 653 złotych do wydania na rok 2014, jednak obserwujemy duże zróżnicowanie przestrzenne w zamożności mieszkańców poszczególnych regionów kraju. Najwyższą siłą nabywczą w przeliczeniu na jednego mieszkańca charakteryzuje się region centralny. Z siłą nabywczą wyższą o 21 proc. od średniej dla Polski zdecydowanie odbiega od pozostałych regionów. Pozostałe regiony, w których wartość siły nabywczej jest wyższa od średniej krajowej to region północny, południowo-zachodni oraz południowy. Najniższa siła nabywcza na mieszkańca przypada na region południowo-wschodni - komentuje Agnieszka Szlaska-Bąk, analityk instytutu GfK Polonia.

Siła nabywcza to przypadający na osobę dochód (w tym wszelkie świadczenia otrzymywane od państwa), jaki pozostaje do jej dyspozycji po
odliczeniu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. 

Przypomnijmy, w marcu Gfk podał, że według corocznych badań i prognoz siły nabywczej instytutu GfK, w 2014 roku europejscy konsumenci będą mieć do dyspozycji łącznie około 8,62 biliona euro na wydatki lub oszczędności. Biorąc pod uwagę wszystkie 42 kraje uwzględnione w badaniu, średnia wartość siły nabywczej przypadająca na jeden kilometr kwadratowy Europy wynosi 2,1 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,97

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane