PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W tym roku przestanie istnieć ok. 200 sklepów z elektroniką

Autor: ISBnews 23 listopada 2012 09:37

W tym roku przestanie istnieć ok. 200 sklepów z elektroniką

Z polskich miast znikają sklepy z elektroniką, które nie wytrzymują konkurencji internetu i spowalniającego rynku. W tym ro­ku przestanie istnieć ok. 200 pla­có­wek, a tym samym ich liczba spadnie do 7,7 tys., podała "Rzeczpospolita", powołując się na prognozy Euromonitor International.

Kurcząca się liczba sklepów potwierdza niezbyt korzystne trendy w sprzedaży sprzętu elektronicznego. Według firmy Euromonitor International w 2012 r. liczba placówek spadnie do 7,7 tys. Na kolejne lata prognozy są mało optymistyczne - w 2016 r. ma działać ok 7 tys. tego typu sklepów, podała gazeta.

Dziennik podaje, że powód to słabnąca sprzedaż (do tej pory rynek w stosunku do 2011 r. zyskuje 6,8%). Na ten wynik wpłynęło większe zainteresowanie telewizorami w związku z Euro 2012. Końcówka roku nie wygląda już tak dobrze. Druga przyczyna to konkurencja internetowa. Branża szacuje, że już ponad 10% sprzedaży elektroniki przypada na ten kanał. Z danych Sklepy24 wynika, że sprzęt RTV oraz AGD sprzedaje 932 e-sklepów, ok. 100 więcej niż rok temu. Z kolei w kategorii komputery jest ich 977.

Spadki liczby sklepów nie dotykają wszystkich graczy na rynku. Do ich likwidacji zmuszeni są głównie niezależni handlowcy, prowadzący po kilka lokali.

"Rz" podkreśla, że z kolei duże sieci, wręcz przeciwnie, rozwijają się i otwierają kolejne sklepy. Liderem są sieci Media Markt oraz Saturn, należące do grupy Metro. Mają odpowiednio 46 oraz 17 sklepów, a w tym roku otworzyły po jednym nowym. Znacznie większym wydarzeniem było wejście firmy w e-sprzedaż. Saturn ogłosił to w połowie listopada, zaś Media Markt wczoraj. W 2013 r. 5%. obrotów Saturna ma pochodzić z Internetu, a zgodnie z zapowiedziami zarządu spółka ma zostać liderem e-rynku.

Liderem pod względem liczby sklepów jest Neonet, który rozwija sieć własną i franczyzową. Spółka niedawno poinformowała, że jej sieć ma ponad 400 placówek - 248 sklepy własne oraz 153 w systemie franczyzowym. Neonet koncentruje się głównie na lokalizacjach w miastach z mniej niż 200 tysięcy mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • k 2012-11-26 11:55:11

    OTWARŁY? Czy ktoś autoryzuje te artykuły?

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane