W tym roku Rossmann zapłaci 150 mln zł podatku

Autor: gazeta.pl 8 listopada 2015 22:48

Jak zapewnia Marek Maruszak, prezes sieci Rossmann Polska w rozmowie z gazeta.pl jego firma płaci podatki w Polsce. W tym roku będzie to ponad 150 mln zł CIT-u (18,5 proc. swoich zysków), w ubiegłym roku było to 138 mln zł.

Marek Maruszak, komentując oskarżenia polityków dotyczące wyprowadzania przez firmy zagraniczne podatków z Polski do rajów podatkowych stwierdził, że „Rossmann uczciwie wywiązuje się ze zobowiązań wobec państwa. Za to dostrzegam taką tendencję: zapraszamy firmy zagraniczne do Polski, wiele im obiecujemy. Klienci są zadowoleni, firmy się rozwijają, aż nagle znajdują się pod ostrzałem niektórych polityków.”

Prezes sieci Rossmann Polska zapewnił, że firma, którą prowadzi nie wyprowadza zarobionych w Polsce pieniędzy za granicę. „Nigdy nie kombinowaliśmy, płaciliśmy podatki i w kolejnych latach będziemy robić podobnie.”

"Mieliśmy w Polsce kilkanaście międzynarodowych sieci handlowych. Teraz została z nich połowa. Jeśli podatek obrotowy wejdzie w życie, wykruszą się kolejne, bo zysk na poziomie niewiele ponad zero, nie mówiąc o stratach, jest nie do przyjęcia. Zagraniczni właściciele zwiną interes" - wyjaśnia Marek Maruszak.

Według prezesa sieci Rossmann o sukcesie danego sklepu lub sieci decydują klienci. „Sprzedajemy dużo i sprzedajemy tanio. Otwieramy sto kilkadziesiąt sklepów rocznie. Jeden kosztuje mniej więcej milion. Niedługo będziemy rozbudowywali centrum logistyczne za 70-80 mln euro. Rossmann już zainwestował w Polsce 1,5 mld. zł. Te pieniądze nakręcają gospodarkę tu, w Polsce, a nie gdzieś za granicą."

Podatek obrotowy, który będzie musiał zapłacić Rossmann (1-2 proc. przychodów) wyniesie dodatkowe 100 mln zł. Zdaniem Marka Maruszaka cytowanego przez gazeta.pl właściciele firm będą chcieli, aby zyskowność spółki była na podobnym poziomie. Jeśli sieci będą chciały zbić koszty po wprowadzeniu podatku, to może to oznaczać konieczność ewentualnego zwolnienia części ludzi, zwiększenia zakresu obowiązków pracowników, a być może obniżenia pensji. Jego zdaniem wprowadzenie obciążenie sieci nowym podatkiem będzie ze szkodą dla wszystkich: właścicieli, polskich dostawców, ale przede wszystkim klientów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • pigi 2015-12-07 22:49:38

  pis powinien znalezc sposob aby te zagraniczne firmy musialy placic jakas kase u nas

 • laade 2015-12-07 15:32:52

  Podatki może i tak, ale pytanie co z resztą obrotu :P

 • luka 2015-12-06 19:10:13

  noo komputronik płaci na Cyprze gdzieś, co to ma znaczyć? Mają mniejsze sklepy ale za to jest ich 300.

ZOBACZ WSZYSTKIE (5)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,99

 • Śr

  3,02

 • Min

  2,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane