W tym roku w Wielką Sobotę sklepy będą działać krócej

Autor: dlahandlu.pl/next.gazeta.pl 28 marca 2018 13:46

W tym roku w Wielką Sobotę sklepy będą działać krócej fot. Shutterstock

W Wielką Sobotę sieci handlowe zamkną swoje sklepy wczesnym popołudniem. Wynika to z przepisów ustawy ograniczającej handel w niedziele, święta i niektóre dni. 31 marca najdłużej będą czynne sklepy sieci Intermarche i Freshmarket – do 14.00, a najkrócej Lidla – do 12.30.

Jak podaje serwis next.gazeta.pl, tym samym sklepy największych sieci handlowych zostaną zamknięte w najbliższą sobotę wcześniej niż np. rok temu. W 2017 r. w Wielką Sobotę przykładowo Biedronka i Lidl pracowały do godziny 16.00, Carrefour do 17.00, a Auchan czy Tesco do 18.00.

Ustawa kojarząca się głównie z ograniczeniami handlu w niedziele jest de facto ustawą „o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni”. Tymi „niektórymi” innymi dniami jest także wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia) oraz Wielka Sobota. W te dni sklepy mogą być otwarte wyłącznie do godziny 14.00, przy czym po tej godzinie zakazane jest także wykonywanie przez pracowników jczynności „bezpośrednio związanych z handlem” - czyli m.in. podliczanie pieniędzy w kasie czy włączanie alarmu w sklepie. Dlatego, ze względów organizacyjnych, większość dużych sieci handlowych swoje podwoje w sobotę 31 marca zamknie dla klientów już o godzinie 13.00. O tej godzinie skończy handel m.in. Tesco, Kaufland, Biedronka, Carrefour, Auchan i Simply.

Najszybciej zamknięte zostaną sklepy Lidla – już o 12.30. Dłużej będą działać placówki Polomarket do 13, Netto oraz Piotr i Paweł – do 13.30. Najdłużej, do 14.00, będą czynne sklepy Intermarche.

W przypadku sklepów franczyzowych typu Żabka, Carrefour Express, abc, placówka będzie mogła być otwarta tak długo, jak długo za ladą będą stali ich właściciele. Jednak wiele sklepów wywiesiło informację, że pracują do 14.00.

Przypomnijmy, że ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od 1 marca 2018 roku. Zgodnie z nowym prawem w każdym miesiącu br. dwie niedziele będą handlowe - pierwsza i ostatnia. W kwietniu w pierwszą niedzielę miesiąca wypada dzień świąteczny. Dlatego w przyszłym miesiącu będą aż cztery niehandlowe niedziele - 1, 8, 15 oraz 22 kwietnia. Niedziela, w którą handel w sklepach będzie dozwolony wypadnie dopiero 29 kwietnia.

Pierwsza niehandlowa niedziela wypadła 11 marca, kolejna - 18 marca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,08

  • Min

    1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 5323

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane