PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W ubiegłym roku sieci handlowe wyeksportowały towary za 3 mld zł

Autor: portalspozywczy.pl 26 kwietnia 2011 09:02

Około 3 mld zł w 2010 r. wyniosła wartość sprzedaży polskich produktów za granicą poprzez sieci handlowe, z czego 2 mld zł stanowiła żywność - ocenia w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Andrzej Faliński, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Handlu i Dystrubucji.

Jak komentuje Andrzej Faliński, eksport przez sieci jest specyficzną i bardzo popłatną formą sprzedawania polskich produktów, szczególnie żywności, choć nie tylko. Po prostu, trzeba szukać partnera, który pozwoli pokonać kosztowne bariery wejścia, zdobycia i utrzymania pozycji wprowadzanych produktów. "Z marszu" i bez partnera handlowego tam, na gęstych i konkurencyjnych rynkach, o bardzo wyśrubowanych wymogach jakościowych, dostawczych, jest to dla większości firm z Polski niemal niemożliwe, bo koszt zjada potencjalną korzyść.

- Wyjściem dla wielu jest więc współpraca z siecią handlową działającą "tam". Pozwala to poważnie zredukować koszty logistyczne, koszty kampanii marketingowo-wizerunkowej, uzyskania powierzchni i półki, urządzeń podtrzymujących jakość, koszty finansowania, wsparcia sprzedaży itp. Pozwala to także ominąć zderzenie z tamtejszymi markami, wprowadzając produkty w ów rynek jako markę własną, oswajając konsumenta z tym właśnie producentem, co daje szansę na wejście z marką producenta po jakimś czasie, z obopólną korzyścią dla sieci i eksportera. Jest to strategia trudna, ze względu na wysokie wymagania i konkurencję, ale dająca wiele korzyści. Jedną z nich jest sprzedaż w innej rzeczywistości cenowej, przy innych kosztach, w innej kulturze handlowej, co otwiera inne rynki - dodaje.

Aktualnie specjalną okazję tworzy korzystny, niski kurs złotego i sprzedaż w świecie "wartościowego" pieniądza. Eksport sieciowy ma wartość szacowaną na ok. 3 mld złotych w 2010 roku, z czego ok. 2 mld to żywność.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7631

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane