PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

W Warszawie wzrosną czynsze za lokale handlowe

Autor: Red Real Estate Development, www.dlahandlu.pl 24 maja 2012 09:22

Firmy inwestujące na polskim rynku komercyjnym poszukują głównie powierzchni handlowych. Niemal 80 proc. wszystkich zakupów dokonanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku dotyczyło właśnie nieruchomości z tego sektora.

Analitycy CBRE szacują, że w tym roku łączna wartość transakcji na rynku komercyjnym w Polsce osiągnie wysoką, podobną do ubiegłorocznej wartość. Poprawa infrastruktury w naszym kraju i dobre wskaźniki ekonomiczne Polski zachęcają zachodnie firmy do inwestowania u nas. Nic dziwnego, bo w 2011 roku Polska była europejskim liderem, jeśli chodzi o wzrost PKB. Inwestorów zachęca również wysoki poziom sprzedaży detalicznej w naszym kraju. Jak podają analitycy Ernst&Young, stopy kapitalizacji w sektorze handlowym wahają się w Polsce w granicach 7 do 7,5 proc.

O dobrej kondycji polskiego rynku powierzchni handlowych może świadczyć choćby bardzo niewielki poziom wolnej powierzchni w galeriach handlowych. Na warszawskim rynku nieruchomości handlowych w pierwszym kw. 2012 roku wolne było zaledwie 0,8 proc. zasobów. Z takim wskaźnikiem Warszawa znajduje się w czołówce tzw. rynków nienasyconych, gotowych przyjąć nowe projekty, podobnie jak np. Lublin.

W innych miastach stopy pustostanów także pozostają na niskim poziomie. Niewynajęta powierzchnia w centrach handlowych znajdujących się w miastach powyżej 200 tys. mieszkańców to średnio tylko 2 proc. całej podaży. Jak oblicza Jones Lang LaSalle, w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce wskaźnik ten był przeciętnie nawet o połowę niższy.

 Mimo dużej podaży centrów handlowych w głównych miastach ciągle brakuje powierzchni handlowej do wynajęcia. Na przykład w Szczecinie Galeria Kaskada w dniu otwarcia była w 100-proc. wynajęta, bo wcześniej w mieście nie było żadnych wolnych lokali, podaje DTZ.

Nie jest to odosobniony przypadek. W niektórych rejonach dużych miast wciąż brakuje centrów handlowych z prawdziwego zdarzenia. Pierwszy nowoczesny obiekt handlowy powstanie na przykład na terenie poznańskiego Dębca, niedaleko Lasku Dębieckiego i budującego się opodal osiedla mieszkaniowego Red Park. Obie inwestycje prowadzi firma Red Real Estate Development, która planuje rozpoczęcie budowy kompleksu handlowego w drugiej połowie bieżącego roku. 

Specjaliści z CBRE prognozują, że ograniczona ilość nowych inwestycji w tym segmencie rynku w latach 2012-2013 w porównaniu z dużym popytem może wywołać w przyszłości wzrost czynszów. Tak może stać się w Warszawie, odznaczającej się bardzo niskim wskaźnikiem niewynajętej powierzchni handlowej, pomimo najwyższych stawek w kraju. W najlepszych stołecznych lokalizacjach ceny wynoszą 75 - 90 euro/mkw./m-c, a średnio w całym mieście 30 - 45/ euro/mkw./m-c. 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,96

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane