PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Walka o podwyżki w Obi i Tesco

Autor: WZZ "Sierpień 80" , www.dlahandlu.pl 20 kwietnia 2012 09:11

Walka o podwyżki w Obi i Tesco

Spór zbiorowy wszczął Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" w dwóch brandach sieci handlowej OBI - w spółkach OBI Superhobby Market Budowlany oraz OBI Superhobby Dom i Ogród. Związkowcy domagają się 300-złotowych podwyżek płac od 1 kwietnia br. dla wszystkich pracowników z 41 marketów OBI w Polsce. Drugi punkt dotyczy wprowadzenia dodatków za pracę w soboty i niedziele w wysokości 100 zł. Ostatnie żądanie to zwiększenie odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych w każdej ze spółek.

Rozmowy pomiędzy stronami toczyły się od grudnia 2011 roku. Ostatnie spotkanie odbyło się 4 kwietnia br. w Warszawie i trwało 9 godzin.

- Niestety, wielogodzinne rozmowy płacowe, jakie odbyliśmy z przedstawicielami zarządu OBI spełzły na niczym. Pracodawca nie dotrzymał zobowiązań z ostatniego spotkania - mówi Zbigniew Grzesiak, przewodniczący WZZ "Sierpień 80" w OBI Market Budowlany. - Pracodawca zadeklarował wolę współpracy prowadzącą do podwyżek płac w swych spółkach, jednak na dzień dzisiejszy nie jest w stanie nawet określić ilu osób objęłyby te podwyżki i jaka jest ich wartość po zsumowaniu dla wszystkich pracowników. Jako strona społeczna, takie podejście uznajemy za niepoważne, dlatego też rozpoczęliśmy procedurę sporu zbiorowego - dodaje.

Związkowcy pismo o sporze zbiorowym wysłali zarządowi sieci handlowej 19 kwietnia. Na odpowiedź oczekują do 25 kwietnia. Po tym terminie rozpocząć mają kolejne działania. Nie wykluczają jednak strajku.

- Nasze działania organizować będziemy zgodnie z Ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Na pracodawcy ciąży teraz obowiązek niezwłocznego podjęcia rokowań z "Sierpniem 80" oraz powiadomienia o sporze Okręgowego Inspektora Pracy - tłumaczy Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". - Kontynuować będziemy nasze akcje ulotkowe pod marketami OBI, a w przypadku dalszego braku porozumienia zaostrzymy działania. Po wyczerpaniu procedury sporu zbiorowego, przysługiwać nam będzie prawo do strajku. Liczymy jednak na opamiętanie się zarządu OBI i podpisanie godziwego porozumienia płacowego - informuje Kosela.

Jak dodaje "Sierpień 80", bój o podwyżki płac toczy się również w Tesco Polska. Jest on na razie na etapie wymiany korespondencji pomiędzy związkami zawodowymi, a tą siecią handlową. Jeszcze w kwietniu związkowcy z organizacji działających w spółce mają się spotkać i uzgodnić dalsze działania. Tu także prawdopodobne jest wszczęcie sporu zbiorowego. W Tesco zorganizowano już strajk, w 2008 roku w Tychach. Był to pierwszy, historyczny strajk w sieci handlowej w Polsce. Przeprowadził go właśnie Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80".

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane