PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Wartość transakcji handlowych w I poł. 2013 r.wyniosła 184 mln euro

Autor: dlahandlu.pl 29 lipca 2013 21:39

Według raportu przygotowanego przez Jones Lang LaSalle, wartość transakcji inwestycyjnych sfinalizowanych na polskim rynku nieruchomości komercyjnych w I połowie 2013 r. wyniosła w przybliżeniu 970 mln euro. Największą wartość osiągnęły transakcje biurowe, ok. 611 mln euro. Wartość transakcji magazynowych wyniosła 184 mln euro, handlowych 161 mln euro, a hotelowych 14 mln euro.

Na rynku handlowym największe było przejęcie przez London & Cambridge Properties portfela nieruchomości handlowych firmy Echo w Tarnowie, Radomiu i Piotrkowie Trybunalskim (ok. 67 mln euro). Jak zauważają eksperci, powyższe wartości nie uwzględniają kilku kluczowych transakcji, które zostały podpisane w ostatnich miesiącach, ale ich finalizacja przewidziana jest na III i IV kw. Należą do nich m.in., w sektorze handlowym - Silesia City Center (412 mln euro, Katowice), Galeria Dominikańska (151,7 mln euro, Wrocław), aktywa z portfela Charter Hall (174,5 mln euro), Wola Park (Warszawa). - Polska nadal postrzegana jest jako stabilny i kluczowy rynek dla inwestycji z obszaru nieruchomości komercyjnych. Spodziewamy się, że nasz kraj utrzyma pozycję regionalnego lidera również na koniec roku 2013 oraz w nadchodzących latach. Biorąc pod uwagę transakcje w toku, szacujemy, że wartość umów kupna/sprzedaży na koniec roku osiągnie wartość powyżej 2,5 mld euro. Rynek nadal będzie rozwijał się dwutorowo, a inwestorzy będą uważnie analizować zarówno najbardziej prestiżowe obiekty, jak i bardziej ryzykowne projekty, oczekując wyższej stopy zwrotu, komentuje  Tomasz Puch, dyrektor Działu Rynków Kapitałowych Nieruchomości Biurowych i Magazynowych w Polsce.

Z analiz Jones Lang LaSalle wynika, że stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w sektorze handlowym dla najlepszych produktów wynoszą ok. 5.75 proc.- Szacujemy, że stopy kapitalizacji pozostaną stabilne w krótkiej perspektywie czasu, ale na dłuższą metę będą uzależnione od sytuacji w strefie euro. Różnica między stopami kapitalizacji dla nieruchomości najlepszych, a tych mniej atrakcyjnych wynosi od 100 do 250 punktów bazowych. Luka ta będzie się utrzymywać, a nawet może się powiększyć, dodaje Tomasz Puch.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  0,60

 • Śr

  0,30

 • Min

  0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane