PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomościach handlowych najwyższa od 2007 r.

Autor: dlahandlu.pl 6 lutego 2012 14:32

Wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomościach handlowych najwyższa od 2007 r.

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych w 2011 r. zrealizowanych we wszystkich sektorach nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniosła 2,5 mld euro, najwięcej od 2007 r. - wynika z raportu firmy doradczej Jones Lang LaSalle.

W porównaniu z wynikiem z roku poprzedniego oznacza to 28 proc. wzrost, natomiast w stosunku do roku 2009 jest to rezultat ponad trzykrotnie wyższy, który potwierdza wysokie zainteresowanie inwestorów polskim rynkiem na przestrzeni całego 2011 r.

Jones Lang LaSalle opublikował najnowszy raport "Capital Markets Bulletin" poświęcony rynkowi inwestycyjnemu w Polsce w 2011 r. oraz raport "Warszawski Rynek Nieruchomości, 4 kw. 2011 r".

Wynika z niego, że największy udział w zrealizowanym wolumenie transakcji miał rynek nieruchomości handlowych (1,2 mld euro). Następne w kolejności znalazły się sektory: biurowy (1,15 mld euro), magazynowy (ponad 100 mln euro) i hotelowy (około 76 mln euro).

Pod względem wartości, aktywność w sektorze handlowym była porównywalna do biurowej i także w tym segmencie rynku najwyższa od 2007 r. Podobnie jak w przypadku sektora biurowego, największe trzy transakcje (sprzedaż centów handlowych: Promenada, Magnolia Park oraz Galeria Mokotów) stanowiły ponad 52 proc całkowitego wolumenu inwestycyjnego, natomiast wartość trzech kolejnych umów (DTC, Galeria Pestka i Wzorcownia) to jego następne 18 proc.

Zakup centrów handlowych Wzorcownia we Włocławku, Galeria Pestka w Poznaniu, Molo w Szczecinie, a także kilka mniejszych transakcji, w tym sprzedaż galerii handlowej Echo Pabianice, wskazują na silny i zrównoważony popyt inwestycyjny na obiekty handlowe wysokiej jakości nie tylko w głównych, ale i w mniejszych miastach Polski.

W porównaniu z latami ubiegłymi, rynek nieruchomości magazynowych zanotował nieco gorszy wynik, choć aktywność inwestorów nadal była wysoka. Sfinalizowano między innymi dwie transakcje o wartości ponad 20 mln euro każda. Jedną z nich była sprzedaż magazynu Intermarche w Mysłowicach.

W 2011 r. zrealizowano wiele zaawansowanych przedsięwzięć, w tym projektów typu joint venture (np. Resolution w transakcji Supersam w Katowicach), czy transakcji typu forward funding (np. Qatar Holding w Miasteczku TP w Warszawie). We wszystkich sektorach podpisano również wiele umów przedwstępnych, których łączna wartość przekracza 250 mln euro. Oczekiwany termin ich finalizacji to 1 kw. 2012 r.

- Według naszych szacunków, pod koniec 2011 r. stopy kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne wyniosły 6,25 proc. w sektorze biurowym, 6 proc. w handlowym oraz około 8 proc. w magazynowym - ocenia Tomasz Trzósło, dyrektor działu rynków kapitałowych Jones Lang LaSalle w Polsce i Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

- Przewidujemy, iż w perspektywie krótkoterminowej nie ulegną one większym wahaniom, jednak będzie to w dużej mierze uzależnione od rozwoju sytuacji w strefie euro oraz sektorze bankowym. Obecnie różnica w stopach kapitalizacji pomiędzy pierwszo- i drugorzędnymi produktami inwestycyjnymi wynosi od 100 do 200 punktów procentowych. Oczekujemy, że rozbieżność ta będzie nadal utrzymywać się - dodaje.

Czytaj więcej w serwisie portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,49

  • Śr

    3,83

  • Min

    2,68

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7781

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane