We Francji dla sklepów o powierzchni 400 mkw. uchwalono zakaz marnowania żywności

Autor: Le Monde/gazeta.pl 15 grudnia 2015 22:34

Uchwalone we Francji prawo zakłada m.in., że wszystkie sklepy o powierzchni pow. 400 mkw. będą musiały przekazać żywość z kończonym się terminem przydatności do organizacji charytatywnych lub na paszę dla zwierząt - podaje gazeta.pl za "Le Monde".

Zakazane zostanie też oblewanie starzejącego się jedzenia wodą lub wybielaczem. Wcześniej stosowano takie praktyki, by ludzie nie mogli wyjmować jedzenia ze śmietników w supermarketach.

Za nie podpisanie kontraktu z organizacją charytatywną, która zajmie się przejmowaniem żywności, właścicielom sklepów będą grozić kary pieniężne i więzienie.

Nowe prawo będzie walczyć także z marnowaniem jedzenia na wcześniejszych etapach dystrybucji.

- Teraz, gdy supermarket znajdzie najmniejsza wadę w palecie jogurtów, całość jest odsyłana do producenta, który zgodnie z prawem musi je zniszczyć - mówi członek parlamentu Guillaume Garot i podkreśla, że tylko w przypadku jogurtów chodzi o "miliony opakowań rocznie".

Powodami odesłania jedzenia do producenta bywa np. złe oznaczenie na opakowaniu lub spóźniona o godziny dostawa. Teraz producent będzie mógł przekazać je organizacji charytatywnej.

Ustawa trafi do wyższej izby parlamentu w styczniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4715

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane