We Wrocławiu przybędzie 200 tys. mkw. powierzchni handlowej

Autor: dlahandlu.pl 30 lipca 2014 10:11

Stolica Dolnego Śląska od kilku lat jest jednym z liderów w Polsce pod względem nasycenia powierzchnią handlową. Obecnie Wrocław dysponuje 605 tys. mkw. powierzchni handlowej. Największy udział w rynku, sięgający 34%, mają najbardziej zaawansowane centra handlowe trzeciej generacji, parki handlowe i centra wyprzedażowe obejmują 26%. Pozostała część rynku przypada mniej więcej po równo na centra handlowe pierwszej i drugiej generacji.

Współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje się na wrocławskim rynku na relatywnie stabilnym poziomie (ok. 4,5%) i dotyczy głównie obiektów starszych. W związku ze stopniowym wzrostem podaży nowej powierzchni handlowej stawki czynszów od kilku lat kształtują się podobnym poziomie i w 2014 r. pozostaną stabilne. Najwyższe czynsze osiągają wysokość 45-50 EUR za 100 mkw. - mówi Beata Kokeli, senior director w dziale powierzchni handlowych CBRE

Mimo dużego nasycenia powierzchnią handlową, Wrocław jest nadal postrzegany przez inwestorów, jako atrakcyjny i chłonny rynek. W najbliższych latach przestrzeń handlowa ma wzbogacić się o co najmniej 200 tys. mkw. Będzie to głównie efekt rozbudowy i modernizacji istniejących obiektów. Nowa powierzchnia handlowa przybędzie m.in. w Parku Handlowym Bielany, które stanie się największym centrum handlowym w Polsce. Planowane są też nowe obiekty.


Zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej w regionie dolnośląskim wynoszą 920 tys. mkw. W ubr. lokalny rynek wzbogacił się o prawie 130 tys. mkw. nowej powierzchni oraz odnotował rekordowy wynik, jeśli chodzi o powierzchnię wynajętą - 485 tys. mkw. Było to w dużym stopniu zasługą firmy Amazon, która we Wrocławiu wynajęła 224 tys. mkw. przestrzeni magazynowej, czyli prawie połowę wolumenu.

Rynek magazynowy Dolnego Śląska ma za sobą bardzo dobry rok, a perspektywy na najbliższe kwartały są także obiecujące. Jak tylko wykonawcy dużych projektów drogowych S3, S5 i S8 uporają się z opóźnieniami, Wrocław zostanie kompleksowo wpięty w sieć dróg krajowych i międzynarodowych, dzięki czemu w pełni zacznie wykorzystywać atuty swego położenia i zwiększy konkurencyjność także wobec swego czeskiego rywala - mówi Dominik Łoś, negocjator w dziale powierzchni magazynowych i przemysłowych w biurze CBRE we Wrocławiu.

Wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi obecnie 6,3%, a miesięczne stawki czynszu za najlepsze powierzchnie wynoszą 3-3,9 EUR/mkw. Najliczniejszymi najemcami powierzchni magazynowej w regionie Wrocławia są firmy z branż motoryzacyjnej i spożywczej oraz przemysłu maszynowego, metalowego i elektrotechnicznego. Problemem Wrocławia jest częściowe niedopasowanie struktury podaży do popytu zgłaszanego przez najemców, powodujące pewne ograniczenia w dostępie wolnej powierzchni przemysłowej i magazynowej

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,80

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8745

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 697371

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane