Wędzarnia i stoisko z rybami i owocami morza w zmodernizowanej hali Selgros w Radomiu

Autor: dlahandlu.pl 16 listopada 2015 13:23

17 listopada odbędzie się otwarcie zmodernizowanej hurtowni Selgros Cash&Carry w Radomiu. Wzbogacony zostanie asortyment hurtowni. Pojawi się m.in. nowe stoisko ze świeżymi rybami i owocami morza oraz wyrobami z wędzarni Selgros.

Selgros stopniowo odnawia wszystkie hurtownie znajdujące się na terenie Polski. Działająca od 2000 roku hala w Radomiu jest trzecią modernizowaną w tym roku. W obiekcie dokonano reorganizacji przestrzeni, a także zmieniono wizualizację i ekspozycję towarów. W odmienionej hali wydzielono osobne strefy: nabiał, mięso i wędliny oraz nowość – świeże ryby i owoce morza. Dodatkowo na klientów czekają także nowe stoiska z pieczywem z odpieku, owocami i warzywami na wagę oraz wyrobami z wędzarni Selgros.

Wśród ryb morskich i oceanicznych znajdą się między innymi: dorsz, flądra, halibut, łosoś, makrela i śledź. Dostępnych będzie również wiele smacznych ryb słodkowodnych, w tym: amur, jesiotr, karp, pstrąg, sandacz czy szczupak. Całość uzupełni wybór owoców morza z krewetkami, kalmarami, małżami i ostrygami.

2 listopada Selgros Cash&Carry zyskał nowe biało-czerwone logo. Aby podkreślić przynależność do europejskiej spółki, zdecydowano o zmianie nazwy z Selgros na Transgourmet Polska. Dodatkowo uruchomiono nowy kanał sprzedaży Transgourmet foodservice specjalizujący się w dowozach produktów spożywczych i przemysłowych do m.in. hoteli, gastronomii, firm cateringowych, klientów sieciowych HoReCa i zbiorowego żywienia. Zmianom towarzyszyło otwarcie centrum dystrybucyjnego w Ożarowie Mazowieckim. Marka Selgros Cash&Carry i należące do niej hurtownie pozostają wiodącą formą działalnością firmy w Polsce. W przyszłym roku zostaną zmodernizowane dwie ostatnie hale Selgros Cash&Carry w Gdańsku oraz Białymstoku i tym samym proces remodelingu zostanie zakończony.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • b prac. sieci handlowej 2015-11-16 18:15:25

    Wielki szwindel kto pozwala w hali która jest halą targową z szeregiem palet na wielkich regałach bo taka technika sprzedaży przysługuje Cash&Carry dla wygody hurtowników a tu za sprawą naciągniętych planów tech. i łaskawości weterynarii i sanepidu wydaje się zgodę na sprzedaż ryb przy łamaniu proc. HACCP-u wędzarni - zresztą te same grzeszki przy produkcji wyrobów wędliniarskich Selgros jak i inne markety mają - przy produkcji łamane sa procedury GMP/GHP wyraziście ale weterynaria jest ślepa!. Albo Selgros-Transgourmet jest hurtownia albo marketem. Albo rybka albo p...! Czemuś to pokraczne przekształcenia maja służyć. Byle znowu nie przekrętom.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane