PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Węgierskie przepisy o supermarketach kolejny raz pod lupą KE

Autor: WPHI w Budapeszcie, dlahandlu.pl 12 kwietnia 2016 09:44

Węgierskie przepisy o supermarketach kolejny raz pod lupą KE fot. shutterstock

Komisja Europejska wszczęła procedurę z tytułu nieprzestrzegania zobowiązań przez
Węgry w związku z uchwaleniem w grudniu 2014 roku ustawy o sankcjach dla supermarketów nie wykazujących zysków - czytamy w marcowym biuletynie WPHI w Budapeszcie.

Komisja stoi na stanowisku, że przepisy ustawy mogą ograniczać zasadę wolności wyboru miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorstw. Ustawa zakazuje handlu artykułami codziennego użytku większym podmiotom, które w dwóch następujących po sobie latach wykazują straty.

Wg Komisji, w wyniku wprowadzenia przedmiotowej ustawy, podmioty prowadzące handel detaliczny napotkają się ze zwiększonym ryzykiem, jeśli zamierzają wejść na węgierski rynek lub chcą dokonywać na nim ekspansji.Zdaniem Komisji, ustawa może ograniczać inwestycje, pogarszać konkurencyjność i skutkować wyższymi cenami.
Rząd węgierski dysponuje dwoma miesiącami by odpowiedzieć na zarzuty KE.

Minister gospodarki Węgier - M. Varga w uzasadnieniu do projektu wspomnianej ustawy napisał, że prowadzenie działalności gospodarczej przez dłuższy okres bez zysków oznacza w sposób pośredni nadużycie przewagi gospodarczej, wobec faktu, że przedsiębiorstwa o wysokim kapitale w ten sposób eliminują z rynku swą konkurencję. W rozumieniu ustawy, spółka, której ponad
połowa przychodów netto pochodzi ze sprzedaży detalicznej artykułów codziennego użytku, w przypadku gdy w dwóch następujących po sobie latach podatkowych osiągnie przychody cenowe 15 mld HUF, a wynik bilansu będzie zerowy lub minusowy, po przyjęciu raportu finansowego za drugi rok nie będzie mogła prowadzić dalej swej działalności w zakresie handlu artykułami
codziennego użytku.

Pierwszym rokiem uwzględnianym przez ustawę jest rok 2015 co oznacza, że zakaz ma
być stosowany po 1 stycznia 2017 roku.

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku węgierski parlament zlikwidował dodatkowy podatek nałożony na duże sieci handlowe, przywracając tym samym ryczałtowy podatek dla wszystkich detalistów w wysokości 0.1% wartości sprzedaży netto. Ustawa, która weszły życie z początkiem tego roku nakazywała płacenie podatku w wysokości 6% dla sieci osiągających wyższe obroty. Szybka reakcja UE uznająca ustawę za niezgodną z przepisami unijnymi spowodowała, że rząd nie zdążył pobrać należnych podatków.

Ponadto, wczoraj PAP poinformował, że węgierski rząd planuje uchylenie obowiązującego od ubiegłego roku prawa, które zakazywało handlu w niedzielę. W ten sposób władza uniknie referendum, którego domagała się opozycja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,99

 • Śr

  7,51

 • Min

  4,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane