Węgry: Obniżono VAT na niektóre artykuły żywnościowe

Autor: PAP 3 stycznia 2017 17:34

Podatek VAT na świeże mleko, jajka i drób został na Węgrzech obniżony od początku roku. Przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa nie wykluczył we wtorek dalszych obniżek w przyszłości.

Od 1 stycznia VAT na mięso drobiowe oraz jajka spadł z 27 do 5 proc., a na świeże mleko - z 18 do 5 proc. Sekretarz stanu w resorcie rolnictwa Istvan Nagy ocenił we wtorek, że będzie to oznaczać dla przeciętnej węgierskiej rodziny roczną oszczędność rzędu 25-30 tys. forintów (356-427 zł).

Nagy zaznaczył, że obniżka ta jest częścią dłuższego procesu redukowania VAT-u na podstawowe artykuły żywnościowe. Jak podkreślił, rozpoczął się on od ubiegłorocznego obniżenia VAT-u na świeżą wieprzowinę z 27 do 5 prac.

Jak powiedział agencji MTI, obniżki VAT-u mogą w przyszłości objąć na przykład ryby, warzywa i owoce czy chleb. Dziennik "Magyar Idoek" podał zaś we wtorek, że obniżki mogłyby dotyczyć śmietanki, twarogu i podrobów wieprzowych.

Według Nagya sektor produkcji wieprzowiny był w kryzysie, gdy obniżono VAT, i na skutek tego kroku spożycie tego mięsa wzrosło, a jednocześnie podniosły się ceny skupu, dzięki czemu ustabilizowała się sytuacja producentów. Nagy wyraził nadzieję, że podobnie będzie w branży mlecznej i drobiowej.

Szef Rady Produktów Drobiowych Attila Csorbai pozytywnie wypowiedział się we wtorek o obniżce VAT-u. Jego zdaniem skorygowała ona nierówność drobiu w konkurencji z wieprzowiną, którą spowodowała ubiegłoroczna obniżka VAT na to mięso.

Przewodniczący Organizacji Branżowej i Rady Producentów Mleczarskich Tibor Melykuti zauważył zaś, że producenci ci domagali się obniżenia VAT-u nie tylko na świeże mleko, ale także na mleko UHT i ESL. Zaznaczył, że świeże mleko stanowi tylko 20 proc. spożywanego mleka, a reszta przypada na dwa wspomniane wyżej rodzaje, dlatego należałoby obniżyć VAT także na nie, jak również na twaróg i śmietankę.

Węgierscy producenci mleka przeprowadzili w zeszłym roku kilka protestów przeciwko niskim cenom skupu oraz sprowadzaniu taniego mleka z importu. Wskazywali, że sieci handlowe importują i sprzedają zagraniczne produkty mleczne po zaniżonej cenie, co zagraża ich pozycji na rynku krajowym.

Przedstawiciel sieci sklepów spożywczych Prima i CBA Attila Fodor oświadczył we wtorek, że na skutek obniżenia VAT-u od niedzieli spadły w jego sklepach ceny świeżego mleka, jajek i drobiu - mleka średnio o 10 proc., a drobiu i jajek - o 17 proc. Według niego spowoduje to wzrost obrotu węgierskimi artykułami tego rodzaju, tak jak to się stało w zeszłym roku z wieprzowiną.

Węgierska Partia Socjalistyczna oceniła tymczasem w oświadczeniu, że rządzący Fidesz oszukuje wyborców, gdyż spadek cen tych towarów będzie krótkotrwały, po czym znów się podniosą.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane