PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Węgry: Podatek od obrotów sieci handlowych zostaje zawieszony

Autor: WPHiI,dlahandlu.pl 28 lipca 2015 09:47

Węgry: Podatek od obrotów sieci handlowych zostaje zawieszony Przed wyborami politycy Prawa i Sprawiedliwości coraz głośniej mówią o potrzebie opodatkowania dużych sieci handlowych; fot. shutterstock

Węgierskie Biuro Bezpieczeństwa Żywności Nébih (odpowiednik polskiego sanepidu) poinformowało, że w związku z wszczęciem przez KE postępowania w sprawie progresywnej stawki podatku obrotowego dyskryminującej sieci o wysokich przychodach, podjęto decyzję o jego zawieszeniu do czasu zakończenia postępowania.

Jak podaje Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Budapeszcie, węgierski rząd prognozował wpływy z podatku w wysokości 30 mld HUF. Dla przykładu Tesco notujące wysokie przychody miałoby zapłacić 10 mld HUF podatku obrotowego.

Przypomnijmy, według KE progresywne stawki podatku obrotowego dla sieci są to szkodliwe działania zakłócające funkcjonowanie konkurencyjności na rynku. Zgodnie z nowymi regulacjami podatek obrotowy od supermarketów wynosi 0,1% dla sklepów o obrotach rocznych poniżej 50 mld HUF oraz 1% powyżej tej kwoty. Maksymalna stawka podatku w wysokości 6%, dotyczy obrotów powyżej 300 mld HUF rocznie.

Przed wyborami politycy Prawa i Sprawiedliwości coraz głośniej mówią o potrzebie opodatkowania dużych sieci handlowych. Idea jest inspirowana węgierskimi rozwiązaniami.
- Zmniejszając asymetrię konkurencyjności podmiotów w gospodarce narodowej, należałoby wprowadzić podatek od dużych sieci detalicznych dowolnej branży, których całkowite obroty grupy kapitałowej lub grupy franczyzowej przekraczają 1 mld zł. Podlegałyby one progresywnemu opodatkowaniu zależnemu od wielkości obrotu od 0,5 proc. do 2 proc. – mówił prof. Krzysztof Raczkowski, członek rady programowej PiS, podczas kongresu zjednoczonej prawicy, który odbył się na początku lipca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Hans 2015-07-29 14:36:49

  Orban wymięka, a szkoda- to EBOiR udzielił kilku koncernom niemieckim i francuskim miliardów dolarów w kredytach na zniszczenie lokalnego handlu. Odwagi, ORBAN!!!!

 • ada 2015-07-28 14:54:33

  czyżby Węgrzy mieli u siebie tyle do powiedzenia co my? Orban wydaje się trzymać wszystko mocną ręką, u nas - nie ma się co dziwić ...

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,99

 • Śr

  2,45

 • Min

  1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8221

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane