PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Węgrzy na dwa lata zakazali budowy hipermarketów

Autor: gazeta.pl 19 marca 2012 14:32

Komisja Europejska wszczęła śledztwo w sprawie decyzji węgierskiego rządu, który od 1 stycznia wprowadził całkowity zakaz budowy nowych centrów handlowych i hipermarketów na terenie kraju - poinformowała gazeta.pl, cytując węgierską prasę.

Z informacji dziennika "Nepszabadsag" wynika, że KE chce sprawdzić, czy węgierski zakaz jest zgodny z unijnym prawem. Kontrowersyjna ustawa została przyjęta przez węgierski parlament jesienią ubiegłego roku, a obowiązuje od 1 stycznia do końca 2014 roku. Zgodnie z jej treścią nie można stawiać nowych centrów handlowych i dużych sklepów o powierzchni powyżej 300 m kw. 69 proc. wartości handlu detalicznego na Węgrzech kontrolują wielkie centra handlowe, najczęściej z międzynarodowym kapitałem, które reprezentują tylko 1 proc. wszystkich sklepów i przedsiębiorstw handlowych w tym kraju. Tymczasem pozostałe 99 proc. sklepów (głównie należących do Węgrów) kontroluje tylko 31 proc. rynku.


Decyzja o zakazie budowy nowych sklepów uderzy głównie w wielkie sieci supermarketów i dyskontów. Dotyka ona takie marki, jak: Lidl i Aldi, brytyjskie Tesco czy francuską sieć hipermarketów Auchan.

Budowlańcy, ostrzegając, że zakaz budowy dużych sklepów może oznaczać poważne problemy dla całej branży.

Zgodnie z treścią ustawy możliwe są pojedyncze odstępstwa od zakazu. Zgodę na budowę nowego supermarketu czy centrum handlowego musi osobiście podjąć minister gospodarki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Robert 2012-03-23 13:12:15

  Jezu jaki Węgrzy mają supr rząd, który dba o ich narodowe interesy. Nic tylko pozazdrościć. Brawo dla Węgier , Brawo dla Orbana

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  5,99

 • Śr

  4,03

 • Min

  2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane