PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wejdą nowe przepisy dotyczące etykiet marek własnych

Autor: gazeta.pl 20 stycznia 2013 13:45

Nowe rozporządzenia europejskie, które od połowy roku wejdą w życie spowodują zmianę etykiet na części produktów. - Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów, na opakowaniu powinien być jasno określony podmiot mający siedzibę na terenie Unii Europejskiej, który ponosi odpowiedzialność za dany produkt - mówi Anna Papka, menedżer ds. relacji zewnętrznych z Jeronimo Martins Polska czytamy w gazeta.pl

Oznakowanie produktów spożywczych reguluje rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 10 lipca 2007 roku w sprawie znakowania środków spożywczych, a od 13 grudnia 2014 roku będzie w tym zakresie obowiązywało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Anna Biskup, pr manager Lidl Polska, dodaje, że oba rozporządzenia jasno określają, że na opakowaniu należy podać m.in. dane identyfikujące podmiot, który produkuje lub paczkuje środki spożywcze albo wprowadza środki spożywcze do obrotu.

- Produkty spożywcze w naszej ofercie oznaczone są nazwą sieci, ponieważ wprowadza ona produkty do obrotu, a w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego takich jak nabiał, wędliny, świeże mięso czy też produkty rybne nazwą producenta, co pozwala służbom weterynaryjnym na szybką identyfikację i połączenie producenta z numerem weterynaryjnym umieszczonym na opakowaniu - mówi Anna Biskup.

- Zgodnie z wymaganiami przepisów dotyczących kosmetyków na etykiecie musi być umieszczony adres podmiotu odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu do sprzedaży. Coraz częściej zdarza się, że dyskonty przenoszą odpowiedzialność na wytwórcę, a więc jego adres będzie musiał być umieszczony na etykiecie - zauważa Ewa Wójcikowska, prezes Global Cosmed.

W rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego z 2009 roku, które wchodzi w życie z dniem 11 lipca 2013 roku, pojawia się definicja "osoby odpowiedzialnej". Od tego dnia tylko te kosmetyki, dla których wyznaczona jest osoba odpowiedzialna, a więc osoba prawna lub fizyczna, mogą być wprowadzone do obrotu. - Osoba odpowiedzialna gwarantuje spełnienie odpowiednich obowiązków określonych w niniejszym rozporządzeniu przez każdy wprowadzany do obrotu produkt kosmetyczny m.in.: z zakresu bezpieczeństwa i oceny bezpieczeństwa końcowego produktu czy też monitorowanie dokumentacji produktu - mówi Biskup.

Regulacje dotyczące chemii gospodarczej zawarte są w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania (CLP) substancji i mieszanin, które określa, że na opakowaniu powinna znajdować się nazwa, adres oraz numer telefonu dostawcy lub dostawców, gdzie dostawca zgodnie z rozporządzeniem zdefiniowany jest jako producent, importer, dalszy użytkownik lub dystrybutor wprowadzający substancję do obrotu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane