PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

WGN Nieruchomości: Wraca zainteresowanie gruntami komercyjnymi

Autor: WGN Nieruchomości, dlahandlu.pl 8 czerwca 2011 12:15

Duże i silne firmy deweloperskie, które przetrwały spowolnienie rynku bez szwanku, teraz inwestują zdecydowanie częściej w grunty komercyjne - pod obiekty biurowe, handlowe i magazynowe. Poszukują przede wszystkim okazji, ale nie tylko - również terenów mających w sobie potencjał rozwojowy. Przy dobrej lokalizacji akceptowane są ceny nieco wyższe od średniej dla danego rejonu. Wszystko jednak w granicach rozsądku - czytamy w najnowszym raporcie firmy WGN Nieruchomości.

Rośnie nie tylko popyt, ale jeszcze bardziej podaż. Nowa oferta charakteryzuje się bardziej realnymi cenami. Na rynek powracają grunty kupione jeszcze przed i w latach boomu cenowego. Do tej pory właściciele wstrzymywali się z ich sprzedażą, licząc na powrót wysokich cen. Obserwacja rynku nakazuje jednak rozsądek - grunty o zawyżonych cenach nie budzą zainteresowania kupujących, więc decydują się na korekty w dół od 40 do 55 proc. w porównaniu do cen w roku 2007. Dodatkowo na rynek trafia też oferta gruntów przygotowanych przez gminy, które pozyskują w ten sposób fundusze na własne inwestycje.

Podobnie, jak w poprzednich latach zainteresowanie budzą, wg WGN Nieruchomości tereny z korzystną ceną i lokalizacją dla konkretnej funkcji: pod budynki biurowe, handlowe i przemysłowe, w tym magazynowe z częścią produkcyjną. Preferowana powierzchnia to 3000 - 5000 mkw. w granicach miast.

W dużych ośrodkach miejskich za dobre lokalizacje dla obiektów komercyjnych uważane są rejony w bezpośrednim sąsiedztwie głównych osi komunikacyjnych, tras wylotowych i obwodnic miejskich. Rośnie zainteresowanie gruntami położonymi przy budowanych oraz planowanych odcinkach autostrad, zwłaszcza przy węzłach autostradowych.

 Ceny ofertowe netto dla gruntów komercyjnych w dobrych lokalizacjach to:
Warszawa - Śródmieście do 4800 zł/mkw.
Bliskie okolice Warszawy - do 950 zł/mkw.
Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Gliwice - do 1040 zł/mkw.; sąsiedztwo głównych tras komunikacyjnych, a zwłaszcza autostrady - do 450 zł/mkw.
pozostałe duże miasta - do 580 zł/mkw.

Przeczytaj także:

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane