Wiceminister odpowiada RPO ws. sytuacji byłych pracowników Alma Market

Autor: www.dlahandlu.pl 29 marca 2017 12:05

Wiceminister Stanisław Szwed odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na list. ws. sytuacji zwolnionych pracowników sieci Alma Market. W połowie grudnia dokonano wypłaty zaliczek na poczet zaległych świadczeń 537 pracownikom. W styczniu wpłynęły kolejne wnioski.

Do Rzecznika Praw Obywatelskich pod koniec 2016 r. wpływajły skargi od pracowników sieci Alma Market, którzy skarżą się na niewypłacanie wynagrodzeń przysługujących im od października br.

W odpowiedzi na pismo RPO dotyczące informacji o zakresie pomocy, jaka została udzielona z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych dla zwalnianych pracowników firmy Alma Market SA, wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że z  informacji uzyskanych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wynika, że 15 grudnia 2016 r. Sąd Rejonowy dla Krakowa Śródmieścia w Krakowie  wydał postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego.

Od firmy do WUP wpłynęły dokumenty, z których wynika że zaległości w wypłacie świadczeń dotyczą października, listopada oraz grudnia 2016 r

Do 31 grudnia 2016 r. rozwiązano umowy o pracę z 1 542 pracownikami. Osoby te są uprawnione do otrzymania Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zaległych wynagrodzeń należnych do dnia 14 grudnia 2016 r. oraz w przypadku powstania tego typu uprawnień do: odpraw, odszkodowań z tytułu skróconego okresu wypowiedzenia, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należny za rok 2016.

16 grudnia 2016 r. na podstawie złożonego do WUP w Krakowie wykazu zbiorczego dokonano wypłaty zaliczek na poczet zaległych świadczeń 537 pracownikom.

Środki zostały przekazane bezpośrednio na konta bankowe pracowników lub przekazami pocztowymi.

W styczniu 2017 r. do WUP w Krakowie wpłynęły kolejne dwa wnioski, które są obecnie w realizacji.

Ponadto na terenie województwa małopolskiego podejmowane są dodatkowe działania mające na celu pomoc w znalezieniu nowej pracy zwolnionym pracownikom Alma Market SA.

W projektach realizowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oferowane jest wsparcie dla osób zwolnionych oraz przewidzianych do zwolnienia. Uczestnikom projektów oprócz pośrednictwa pracy oferowane są także inne formy wsparcia dostosowane do indywidualnych potrzeb, pozwalające na nabycie nowych kwalifikacji, kompetencji oraz umiejętności.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,69

  • Śr

    2,79

  • Min

    2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane