PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wiceminister rolnictwa na EEC 2014: Sektor rolno-spożywczy ma potencjał rozwoju innowacyjności

www.portalspozywczy.pl 12 maja 2014 16:42

Sektor rolno-spożywczy w Polsce nie jest mniej innowacyjny niż inne sektory. Przedsiębiorstwa z tego sektora często są zaliczane do grona tych, które mają perspektywy rozwoju innowacyjności. To oznacza, że do producentów żywności będą mogły trafiać środki z funduszy strukturalnych - mówiła Krystyna Gurbiel, podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa, podczas panelu „Ofensywa polskiej żywności na światowym rynkach", jaki odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Jak uważa Krystyna Gurbiel, Polska ma ogromne problemy z innowacyjnością. - Niezależnie, jakie przyjmiemy czynniki do mierzenia innowacyjności, w rankingach wypadamy blado. Jeśli chodzi o innowacyjność sektora rolno-spożywczego, to średni poziom pozostawia wiele do życzenia, ale mamy wiele firm w różnych segmentach tego sektora, które dorównują najbardziej rozwiniętym firmom w najbardziej rozwiniętych krajach świata - ocenia wiceminister.
- Ten sektor nie jest mniej innowacyjny niż inne gałęzie przemysłu - dodaje.
Zwróciła uwagę, że tak jak w wielu krajach unijnych, w Polsce wiele się dzieje na poziomie opracowywania strategii rozwoju innowacyjności. - Są wyznaczane „smart specializations", czyli „inteligentne specjalizacje". Na przedsiębiorstwach należących do tych branż mają się koncentrować środki z funduszy strukturalnych. W wielu województwach, jak i na poziomie krajowym, różnie jest to formułowane, ale sektor przetwórstwa rolno-spożywczego jest często zaliczany do tych kilku „inteligentnych specjalizacji", to znaczy, że jest postrzegany jako ten, który ma bazę i potencjał do rozwoju z naciskiem na innowacyjność - mówiła Krystyna Gurbiel.
- To znaczy, że do przedsiębiorstw z tego sektora będą mogły trafiać środki z funduszy strukturalnych - zapewniała.
Podczas dyskusji na temat eksportu towarów rolno-spożywczych, wiceminister rolnictwa zauważyła, że są to w dużej mierze towary przetworzone. - Nasz eksport w coraz większym stopniu jest eksportem towarów przetworzonych i w tym kierunku będzie się to rozwijać - ocenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,27

  • Min

    2,33

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8001

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane