PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wicepremier o europejskiej strategii na EEC

wnp.pl 14 maja 2012 15:08

Wicepremier o europejskiej strategii na EEC

Jak przełożyć postulaty europejskiej strategii na życie, w jaki sposób przejść od oszczędzania do wzrostu - to podstawowe pytanie, na które odpowiedź zaproponował Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki, w swoim wystąpieniu w ramach inauguracyjnej debaty IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego pod hasłem Europa 2020.

Pawlak wyliczył pięć warunków realizacji głównych postulatów europejskiej strategii wzrostu.
- Po pierwsze potrzebujemy w gospodarce dobrej, dynamicznej różnorodności, aby nie powstawały firmy zbyt duże, by upaść. To, jak wiemy, pociąga za sobą fatalne skutki w bardzo szerokiej skali. W dużych złożonych konglomeratach bardzo trudno zarządzać ryzykiem.
Według Pawlaka kluczowe dla realizacji europejskiej strategii hasło subsydiarności winno zagwarantować, by „sprawy były załatwiane na najbardziej efektywnym poziomie".
Transparentność, drugi z warunków, jest zdaniem wicepremiera, ważniejszy niż kontrola. - Mechanizmy kontroli były, ale nie zadziałały. Zbyt duże ryzyko nie może być skupione w jednym miejscu - powiedział.
Pawlak przekonywał, że europejską strategię trzeba przestawić na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych. - Tylko wówczas mamy szansę na rzeczywistą konkurencyjność europejskiej gospodarki.
Stale lansowane przez Pawlaka hasło „smart" (sprytny, zmyślny, mądry) winno dotyczyć również sfery regulacji. Także one powinny być efektywne. - Więcej zaufania do ludzi, do przedsiębiorców, mniej regulacji - apelował.
Wspólna europejska waluta to ostatni problem, jaki zdaniem polskiego wicepremiera ma do pokonania Europa we wdrażaniu w życie nowej strategii wzrostu.
- Strefa euro była marzeniem o jednolitym obszarze, który ochroni przed ryzykiem - przypomniał. - Teraz warto się zastanowić, czy nie warto wrócić do koncepcji waluty rozliczeniowej opartej na koszyku europejskich walut narodowych. To koncepcja ugruntowana na palecie światowych finansów. Polski sukces to w pewnej mierze skutek tego, że nasz waluta zamortyzowała kryzysowe uderzenie. Słaby złoty sprawił, że towary były eksportowane, a praca pozostała w kraju.
Główną radę dla borykających się z problemami europejskich polityków, a także przedsiębiorców usiłujących odnaleźć się w zmiennych uwarunkowaniach i niepewnych dla gospodarki czasach Pawlak streścił w haśle, które puentowało jego wypowiedź: „Orientuj się!"

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane