PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wiceprezes Eurocash: Chcemy nadal zwiększać udziały rynkowe

Autor: PAP 10 maja 2013 20:52

Eurocash nie spodziewa się, aby rozwiązanie umowy z Emperią mocno wpłynęło na jego rachunek wyników, choć obniży sprzedaż o około 800 mln zł rocznie. Spółka chce w tym roku zakończyć proces integracji z Tradisem i zwiększać udziały rynkowe - poinformował w rozmowie z PAP Jacek Owczarek, członek zarządu Eurocash ds. finansowych.

- Priorytetem na ten rok jest integracja z Tradisem. Po drugie, naszym celem jest dalsze zyskiwanie udziałów rynkowych. Chcemy konsolidować rynek, bo wierzymy, że małe i tradycyjne sklepy przetrwają tylko wtedy, jeśli będą miały dużego partnera - powiedział PAP Owczarek.
Poinformował, że integracja z Tradisem powinna się zakończyć na przełomie tego i przyszłego roku.
- W 2012 roku skupialiśmy się na tym, by wyrównać warunki handlowe, większość naszych działań integracyjnych była na to nastawiona. Na koniec 2012 roku ogłosiliśmy synergie wynikające z wyrównania tych warunków na poziomie około 96 mln zł - powiedział Owczarek.
- Teraz jest etap dużo mniej efektowny, czeka nas praca na kosztach. Mamy zintegrowany system operacyjny SAP w oddziałach backoffice, nastąpiła już częściowo restrukturyzacja zatrudnienia, mamy wspólną platformę logistyczną, zmieniliśmy liczbę indeksów w Tradisie, co pozwoliło zmniejszyć zapotrzebowanie na kapitał obrotowy. Integracja IT zakończy się na przełomie 2013/14 roku i wtedy w pełni zintegrujemy Tradis - dodał.
Z końcem stycznia należąca do Emperii Stokrotka wypowiedziała Tradisowi umowę dystrybucyjną z zachowaniem 6-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Emperia planuje bowiem stworzyć własny system logistyczny. Eurocash ocenia, że nie będzie to miało dużego wpływu na EBITDA grupy w przyszłości.
- Nie spodziewamy się, aby rozwiązanie umowy z Emperią mocno wpłynęło na nasz rachunek wyników. Od początku zakładaliśmy, że w którymś momencie kontrakt ze Stokrotką się zakończy. Kontrakt na dostawy do Stokrotki był częścią transakcji z Emperią. Emperia życzyła sobie mieć ten kontrakt na początku, teraz gdy zdecydowała się na rozwój Stokrotki, naturalne jest stworzenie własnej logistyki - powiedział Owczarek.
- Odejście Stokrotki spowoduje, że spadnie wartość sprzedaży o ok. 800 mln zł rocznie, ale nie spodziewamy się dużego wpływu na EBITDA. Jednocześnie, uwolni to część kapitału obrotowego - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane