PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Wiceprezes UOKiK na EEC: ADR pomoże w dochodzeniu indywidualnych roszczeń konsumentów

Autor: www.dlahandlu.pl 21 maja 2016 10:44

Wiceprezes UOKiK na EEC: ADR pomoże w dochodzeniu indywidualnych roszczeń konsumentów Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK, fot. PTWP

W ocenie Doroty Karczewskiej, wiceprezes UOKiK, konsumenci mają problem w dochodzeniu roszczeń indywidualnych. - W takich przypadkach przydatnym narzędziem będzie system alternatywnego rozwiązywania sporów konsumentów. Komitet Stały Rady Ministrów przyjął już projekt ustawy dotyczącej ADR. Będziemy mieli zatem porządny system lokowania skarg konsumenckich - mówiła Dorota Karczewska podczas panelu "15 lat e-commerce w Polsce" na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Dorota Karczewska zwróciła uwagę, że ustawodawstwo nie jest jedyną rzeczą, która chroni konsumentów.
– Aby mieć wysoki poziom ochrony konsumenta potrzeba odpowiednich postaw przedsiębiorców. Oczywiście pewne rzeczy są uregulowane, ale pojawiają się nowe zjawiska, które regulacji się nie doczekały. Wszystko zależy przecież od tego, jak zachowują się przedsiębiorcy. Wiemy, że konsument zaczyna czuć się niepewnie w pewnych obszarach. Przykładem może być dropshipping (w którym przedsiębiorcy wyłączają swoją odpowiedzialność), platformy internetowe typu Uber (tutaj konsument nie wiem z kim naprawdę zawiera umowę), geoblokowanie, czy dysponowanie e-tożsamościami. W tych przypadkach wszystko zależy od tego, jak zachowają się przedsiębiorcy – jeżeli będzie taka potrzeba, wtedy pojawią się nowe regulacje - wyjaśniała wiceprezes UOKiK.

- W mojej ocenie UOKiK przychodzi na czas jeśli chodzi o zbiorowe interesy konsumentów, natomiast mam wrażenie, że konsumenci mają problem w dochodzeniu roszczeń indywidualnych. Tutaj w mojej ocenie przydatnym narzędziem będzie system alternatywnego rozwiązywania sporów konsumentów (red. ADR - postępowania prowadzone są bez udziału sądu powszechnego; jego kompetencje przejmuje niezależna osoba trzecia – np. mediator lub arbiter). Komitet Stały Rady Ministrów przyjął już projekt ustawy dotyczącej ADR, a prawdopodobnie w przyszłym tygodniu zostanie on przedstawiony na Radzie Ministrów. Będziemy mieli zatem porządny system lokowania skarg konsumenckich. Dzisiaj jest z tym problem - mówiła Dorota Karczewska.

- W internecie dzieją się rzeczy niebezpieczne, które trzeba nazwać przestępstwami. UOKiK od dwóch lat silnie współpracuje z prokuraturą generalną, żeby jak najszybciej w masie transakcji wychwytywać przedsiębiorców, którzy łamią przepisy prawa. Dla prokuratora, do którego trafia pojedyncza skarga, nie zawsze jest ona wychwytywana jako niebezpieczny masowy proceder. Dlatego właśnie oczekujemy aktywnej postawy konsumentów. Nadal odnoszę wrażenie, że konsumenci nie opanowali elementarza konsumenckiego i nie pamiętają o swoich prawach - podsumowała wiceprezes UOKiK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,99

  • Śr

    3,62

  • Min

    2,51

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane