PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Więcej informacji na paragonach dopiero od października 2013 r.

Autor: PAP 1 kwietnia 2013 18:54

Więcej informacji na paragonach dopiero od października 2013 r.

Resort finansów zgodził się, by dopiero od października 2013 r. przedsiębiorcy musieli umieszczać na paragonach dodatkowe informacje pozwalające na jednoznaczną identyfikację towarów. MF przewidywało pierwotnie, że wymóg ten będzie obowiązywał od 1 kwietnia.

Chodzi o rozporządzenie MF dotyczące kas fiskalnych, które wchodzi w życie 1 kwietnia 2013 r. Zawiera ono przepis uszczegóławiający obowiązek zamieszczenia na paragonie nazwy towaru. Zgodnie z obecnymi regulacjami "paragon fiskalny drukowany przez kasę musi zawierać nazwę towaru lub usługi i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy". MF chce jednak, by paragon fiskalny zawierał "co najmniej nazwę towaru lub usługi pozwalającą na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiący rozwinięcie tej nazwy".
Rzeczniczka prasowa MF Wiesława Dróżdż powiedziała, że resort zgodził się na sześciomiesięczne vacatio legis dla proponowanych przez ministerstwo zmian. "Rozporządzenie wskazuje, że po 30 września 2013 r. podatnicy będą obowiązani w pełni realizować przewidziany w przepisie wymóg wskazywania nazwy, która pozwoli na jednoznaczną identyfikację towaru lub usługi" - powiedziała.
Wskazała, że większość firm już dziś stosuje się do tego wymogu. "Nieprawdą jest, że obecnie akceptowane jest prowadzenie ewidencji i stosowanie odpowiedniego nazewnictwa w tym zakresie, bazującego np. na grupach towarowych w sposób niepozwalający na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług" - podkreśliła.
"Z uwagi jednak na niejednolitą dotychczas praktykę stosowania wyżej opisanego wymogu przez podatników, dla podatników którzy prowadzili ewidencję niepozwalającą na jednoznaczną identyfikację sprzedawanych towarów lub świadczonych usług, przewidziano okres aż 6 miesięcy na dostosowanie się do obowiązujących zasad" - dodała.
Dróżdż wyjaśniła, że zaproponowana przez MF zmiana stanowi doprecyzowanie i uszczegółowienie przepisów dotychczas obowiązujących. "Ponadto jest wykonaniem wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 9 marca 2010 r. Zgodnie z nim podatnik powinien wystawić paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów, a z drugiej pozwoliły organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku" - wyjaśniła.
Według MF podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację. Wskazała, że to od podatnika zależy, w jaki sposób dobierze on nazwę towaru lub usługi, tak aby "jednoznacznie je identyfikować".


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane