PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Wiejskie jaja z wysokim poziomem dioksyn

Autor: Gazeta Wyborcza 13 lutego 2016 11:37

Polski Alarm Smogowy i Politechnika Krakowska odkryły w wiejskich jajach ekologicznych wysokie stężenie dioksyn. To trujące substancje powodujące raka i bezpłodność - napisała "Gazeta Wyborcza".

Polski Alarm Smogowy, społeczny ruch na rzecz ograniczania emisji zanieczyszczeń, pobrał do badania jajka od lokalnych indywidualnych dostawców, rolników działających na niewielką skalę na targach i bazarach oraz od prywatnych osób, które hodują kury, by mieć ekologiczną żywność na własny użytek lub sprzedawać je okolicznym mieszkańcom.

Jajek z takim poziomem dioksyn, który odkryli naukowcy, nie można by sprzedać do krajów Unii Europejskiej - unijne normy dopuszczają ich stężenie na poziomie 2,5 pikograma na gram tłuszczu, a przy 2,7 pikograma jajka nie są wpuszczane za zachodnią granicę. Przy 1,25 pikograma producenci są wzywani do podjęcia działań, które poziom trujących substancji obniżą (to tzw. Action Level; bardzo restrykcyjnie do tych przepisów podchodzą np. Niemcy).

Tymczasem w jajkach pochodzących z uzdrowiska Rabka-Zdrój stężenie dioksyn przekraczało normy czterokrotnie (9,5 pikograma na gram tłuszczu). Jeszcze gorzej było w okolicach Zakopanego i Kościeliska, gdzie ich poziom sięgnął 10 pikogramów. 

Skąd w jajkach tak wysoki poziom dioksyn? Prof. Adam Grochowalski, kierownik Zakładu Chemii Analitycznej Politechniki Krakowskiej, nie ma wątpliwości: - Ze spalania śmieci w piecach domowych!

Czytaj więcej w "Gazecie Wyborczej".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • proekolog 2016-02-15 16:22:28

  100 % racji. Każdy myśli ,że jak sam coś wyhoduje to jest "zdrowe" !

 • ekolog 2016-02-14 17:43:31

  Bardzo proszę o sprostowanie tego artykułu, oraz usunięcie wyrazu ekologiczne z tytułu.

  Jaja ekologiczne pochodzą wyłącznie z produkcji objętej nadzorem jednostki certyfikującej i są często pobierane do badania. Jaja wiejskie, z prywatnych hodowli itp. To nie produkt ekologiczny!

  Państwa brak wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego jest żenujący. Nazywanie jajek o których mowa ekologicznymi to naruszenie ustawy o rolnictwie ekologicznym.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane