Większość Polaków po 40-tce planuje swoje wydatki, ale mało skutecznie

Autor: dlahandlu.pl 12 kwietnia 2018 13:56

Jak wynika z raportu przygotowanego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków MAM, Polacy w wieku 40-49 lat nadal starają się planować przynajmniej połowę swoich wydatków –  deklaruje tak 88 proc. osób z tej grupy. Skuteczność w planowaniu większości zakupów i opłat niestety spada do 41 proc.

Polacy po 40-stce muszą zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Większość z nich założyła już rodziny i posiada dzieci powyżej 10-tego roku życia. Jak powszechnie wiadomo wydatki rosną wraz z dzieckiem. Jak wynika z wyliczenia ekspertów z Centrum im. Adama Smitha za 2017 rok, wychowanie dziecka w Polsce do osiemnastego roku życia pochłania obecnie od 176 do 200 tys. zł i mowa tu tylko o podstawowych wydatkach. Ekonomia skali sprawia, że wychowanie kolejnych pociech jest nieco tańsze i tak wychowanie dwójki dzieci to koszt od 317 do 368 tys. zł, a trójki od 422 do 484 tys. zł.

Jak więc Polacy w tej grupie wiekowej radzą sobie z planowaniem budżetu domowego oraz oszczędzaniem? Jak wynika z raportu przygotowanego przez platformę do obniżania i opłacania rachunków MAM, nadal starają się planować przynajmniej połowę swoich wydatków –  deklaruje tak 88%. Skuteczność w planowaniu większości zakupów i opłat niestety spada do 41%.

Oszczędzanie również zdaje się lekko kuleć, choć pojawiają się również pozytywne fakty. W miarę regularnie pewną kwotę odkłada już jedynie 59% badanych, a co miesiąc robi to zaledwie 24%. Polacy zaczynają jednak w tym wieku oszczędzać również “na czarną godzinę” (10%) oraz odkładają pewne kwoty bez konkretnego celu (10%). Zachowania te świadczą o dużej dojrzałości finansowej Polaków na tym etapie życia. Mają oni świadomość, że wychowywanie dzieci to również liczne nieprzewidziane wydatki, które nie sposób określić, ale na które warto być przygotowanym.

Koszty związane z wychowaniem dzieci, jakie ponoszą w tym okresie Polacy przeznaczane są przede wszystkim na edukację, wyżywienie, opłaty, ubrania, inne niezbędne produkty oraz rozrywkę i transport. Instytucje edukacyjne nie oszczędzają portfeli rodziców i opiekunów, którzy muszą być gotowi zapłacić za podręczniki, wyprawkę, różnego rodzaju składki czy też wycieczki szkolne. Dziecko z wiekiem naturalnie więcej je, jest aktywniejsze w życiu domowym, co przekłada się również na wzrost zużycia energii i wody, a tym samym na wyższe rachunki i wydatki na jedzenie. Pojawiają się także aspekty rozrywkowe, takie jak wyjścia z rówieśnikami do kina lub na kręgle. Starsze dzieci zaczynają również same dojeżdżać do szkoły co wiążę się z kosztami biletów lub karty miejskiej.

Rodzice często decydują się w tym okresie na przeznaczanie co miesiąc pewnej kwoty na kieszonkowe dla dziecka. Jak wynika z raportu BGŻ Optima “Polak oszczędny 2016. Czy oszczędność jest dziedziczna?”, za 2016 rok, regularnie robi tak 46% Polaków. Średnio kwota ta wynosi 61 zł miesięcznie, jednak w Warszawie potrafi ona przekroczyć nawet 200 zł.WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    13,99

  • Śr

    7,24

  • Min

    3,58

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane