PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Większość sieci handlowych podąża w kierunku tego samego formatu

www.portalspozywczy.pl 10 lutego 2014 10:53

Wielu operatorów sieci handlowych, poszukując na rynku idealnego formatu, który miałby największy potencjał rozwoju, podąża w kierunku sklepu typu supermarketowego, o średniej wielkości powierzchni handlowej. Dotyczy to zarówno sieci dyskontowych, operatorów hipermarketów, jak i sklepów convinience.

- Wiele sieci handlowych, poszukuje swego rodzaju "złotego środka" na polskim rynku handlowym. Takim konceptem, do którego wszyscy dążą, wydaje się być supermarket o powierzchni 500 mkw. i więcej, w dobrej lokalizacji, blisko klienta. Co ciekawe, wielu operatorów zmierza do tego "idealnego konceptu" wychodząc z różnych miejsc zajmowanych dziś rynku - mówi w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl Piotr Grauer, dyrektor w KPMG.
Jako przykład podaje Biedronkę, która od konceptu hard dyskontu przeszła ewolucję w kierunku supermarketu z dużym udziałem marki własnej w asortymencie. Teraz otwiera coraz mniejsze sklepy, które pozwolą jej wejść w lokalizacje, jakie dotąd były poza jej zasięgiem i jeszcze bardziej zbliżyć się do klienta.
- Z innego punktu rynku wychodzi spółka Żabka Polska z konceptem Freshmarket, a z jeszcze innego Piotr i Paweł, który przeszedł od delikatesów z szerokim asortymentem premium na małej powierzchni do konceptu supermarketu i rozwija asortyment marki własnej, oferując coraz bardziej przystępne ceny. I na koniec warto zwrócić uwagę na sieci hipermarketów, które coraz bardziej stawiają na mniejsze formaty, m.in. supermarkety osiedlowe - Simply Market (Auchan - red.), Tesco, E.Leclerc czy Carrefour Express. Wszyscy gracze właśnie w tym miejscu szukają możliwości ekspansji - mówi Piotr Grauer.
Konsekwencją takiej strategii jest między innymi to, iż nie ma już praktycznie na polskim rynku typowej sieci hard dyskontowej, zaś Aldi, który mógłby za taki koncept uchodzić, nie odniósł na polskim rynku sukcesu. - Dzisiaj sieci, które umownie nazywamy dyskontami, są raczej supermarketami z dużym udziałem marki własnej w asortymencie. Jednocześnie każda z sieci klasyfikowanych u nas jako "dyskonty" próbuje znaleźć własną drogę i odróżnić się od konkurencji - zauważa dyrektor KPMG.
Jedną z firm, której ta strategia przyniosła rynkowy sukces, jest sieć Biedronka, która jest niezwykle elastyczna, umie dostosować swój koncept sklepu nie tylko do sytuacji na rynku i potrzeb konsumentów, ale także każdej indywidualnej lokalizacji.
- Biedronki można znaleźć nie tylko na osiedlach, ale także jako najemców centrów handlowych czy części usługowych ekskluzywnych osiedli, np. Platinium Towers w Warszawie. Biedronka pojawi się wszędzie tam, gdzie jest klient. Lidl stara się dość sztywno trzymać pewnego formatu, ale próbuje się odróżnić, stawiając na akcje tematyczne, sezonową ofertę czy orientalne produkty. Klient lubi być zaskakiwany nowościami, a Lidl potrafił go zaskoczyć i odniósł sukces, dzisiaj ma ponad 500 sklepów - ocenia Piotr Grauer.

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane