Większość zagranicznych sieci handlowych nie płaci w Polsce podatku dochodowego

Autor: wp.pl 9 sierpnia 2013 11:11

Fundacja Republikańska na podstawie danych ze sprawozdań finansowych porównała obroty sieci handlowych do odprowadzanej kwoty CIT. Z analizy wynika, że większość monitorowanych firm tego podatku nie płaci.

Z danych wynika, że w 2011 r. podatek dochodowy zapłacił tylko portugalski Jeronimo Martins. Firma oddała fiskusowi niemal 241 mln zł. Lidl i Kaufland zapłaciły podatek CIT w zerowej wysokości, a Carrefour nawet otrzymał 14 mln zł zwrotu. Fundacja Republikańska nie dotarła do danych o kwocie podatku CIT odprowadzonego przez Tesco - informuje wp.pl.

Choć fakt, że największe sieci handlowe w Polsce praktycznie nie płacą podatku dochodowego, wydaje się szokujący, to eksperci nie są zdziwieni.
- Problem polega na tym, że podatek dochodowy od osób prawnych, czyli CIT, w pewnym sensie bankrutuje jako źródło dochodów budżetowych. System jest już na tyle skomplikowany i ma w sobie tyle luk, że podlega wynaturzeniom - komentuje Paweł Gruza, ekspert Fundacji Republikańskiej.
Alternatywą dla podatku CIT mogłoby być np. wprowadzenie podatku obrotowego, który firmy odprowadzałyby nie od dochodu, ale od przychodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac. 2013-08-12 19:00:18

  No to ktoś - "Republikanie" znowu mówią o tym co wszyscy wiedzą że duże sieci zachodnie nie płacą podatku CIT a na to zgadzają się kolejne rządy, za tz zatrudnianie kilkaset wyrobników - pracowników co rzekomo zmniejsza bezrobocie,nakręca koniunkturę w naszych miastach które zasiane są blaszakami!!! W zamian markety nawet utargów nie lokują w naszych bankach tylko w filiach banków rodzimych zachodnich, To że Biedronka odprowadza podatek to od niedawna a i za tym kryje się przebiegłość portugalczyka bo on nie może tyle netto zysków wykazać u siebie centralnie Portugalii. Inni oszukują jak się da Tesco przekształca się w Tesco Ekspres Makro kupuje Reala żeby za chwilę sprzedać go swemu rodakowi,Blaszaki żeby nie wykazywać zysków co chwilę się "modernizują".I tak "głupich" polaczków robią w konia. Znam sprawę marketów w Rosji tam to Rosjanie "doją" markety jak chcą się tam rozwijać-tam jest nieograniczony rynek zbytu ale trzeba się dzielić z miejscowymi władzami miasta. Komuś w Polsce - lobbystą zapewne (POHiD) na tym zależy!!!

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,79

 • Śr

  2,15

 • Min

  1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane