Wielkanocna droga pisanki, czyli o transporcie jaj przed świętami

Autor: dlahandlu.pl 15 marca 2018 12:16

Polska jest w ścisłej czołówce producentów jaj konsumpcyjnych w Unii Europejskiej. Nasza przeciętna, rodzima kura znosi średnio około 200 jaj rocznie. Najwięcej produkuje się w Wielkopolsce i na Mazowszu – około 50 proc. produkcji krajowej. Z opublikowanych przez GUS danych wynika jednak, że Polacy jedzą coraz mniej jaj. Przeciętne spożycie na jedną osobę w gospodarstwie domowym spadło od 12,8 w 2010 do 11,6 w 2016 roku. Natomiast okres Wielkanocny charakteryzuje się zwiększonym popytem na wspomniany produkt.

– Biorąc pod uwagę skalę wzrostu zamówień jest to szczególnie wymajający okres zarówno dla pionów produkcyjnych jak i logistycznych. Jako operator logistyczny znamy realia przedświąteczne i razem z naszymi klientami oraz odbiorcami realizujemy dystrybucję oraz wspomagamy firmy w realizowanych przez nich akcjach specjalnych – opowiada Maja Kierzek-Piotrowska, menedżer ds. obsługi klienta, Fresh Logistics Polska.

Przygotowane zestawy jaj w odpowiednich warunkach zostają załadowane na ciężarówki i wyruszają do miejsca docelowego. Co w przypadku jajek oznaczają „odpowiednie warunki”? Jajko to produkt żywnościowy i jego transport podlega pewnym wymaganiom. Zostały one zdefiniowane w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 lutego 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy pozyskiwaniu i przetwórstwie jaj (Dz. U. z dnia 28 marca 2003 r. Dz.U.2003.52.461). Zgodne z ustawą opakowania jednostkowe i transportowe powinny być czyste, suche, nieuszkodzone i odporne na uderzenia oraz wykonane z tworzywa, które zabezpieczy jaja przed obcymi zapachami i innymi czynnikami mogącymi mieć wpływ na jakość zdrowotną jaj. Poza tym środki transportu powinny stanowić zabezpieczenie dla ładunku przed opadami atmosferycznymi, mrozem, bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i zanieczyszczeniem.

– Z punktu widzenia operatora logistycznego kluczowe jest zabezpieczenie towaru i zapewnienie właściwej formy opakowania, szczególnie w przypadku dostaw drobnicowych gdzie towar podlega wielu przeładunkom. W końcu jajka jako towar bardzo delikatny wymaga zachowania szczególnej ostrożności w transporcie i magazynowaniu – mówi Ewa Chwiłkowska, specjalista ds. administracji sprzedaży i marketingu, Fresh Logistics Polska.

– Istotną kwestią jest również zachowanie tzw. ciągu chłodniczego w transporcie i magazynowaniu. Fresh Logistics Polska kontroluje temperaturę transportowanych towarów na każdym etapie łańcucha dostaw – wyjaśnia Ewa Chwiłkowska

Jeżeli chodzi o kwestie operacyjne przygotowania do picku świątecznego odbywają się one około dwa lub trzy miesiące przed świętami. Z dużym wyprzedzeniem ustalany jest harmonogram dostaw i godziny awizacji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane